Blog

Kağıt Atık

Hepimiz günlük yaşamda kağıt kullanırız. İster gazete, ister peçete veya hurda kağıt olsun, kağıt sürekli bir arkadaştır. Kağıt sadece çok eski bir malzeme değil, aynı zamanda geri dönüşümü de çok kolay. Kağıt atık geri dönüşümünün nasıl çalıştığını buradan öğrenin! 

Temel bilgiler: Kağıt Üretimi

Kağıt, temel haliyle yüzyıllardır bilinmektedir. Eski Mısırlılar bile yazılı mesajlar vermek için bitki liflerini kullandılar. Parşömenin dolambaçlı yolu aracılığıyla teknoloji, Avrupa’da yüzyıllardır elyafları bir araya getirmek için rafine edildi, öyle ki sonuç pürüzsüz, yırtılabilir, yazılabilir bir ürün.

Selüloz, günümüz kağıt üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu polisakkarit birçok bitkide bulunur. Bununla birlikte, ağaç lifleri ağırlıklı olarak kağıt yapımında kullanılmaktadır. Bu lifler ilk önce reçine veya diğer polisakkaritler gibi diğer maddelerden ayrılır ve onlara arzulanan selüloz lifleri verilir.

Bunu dolgu adı verilen diğer maddelerin eklenmesi izler. Bunlar, diğer şeylerin yanı sıra, kağıdı renklendirmeye, emiciliği azaltmaya veya parlaklık sağlamaya yarar.

Bahsedilen tüm işlemler su ilavesiyle gerçekleşir. Doğru elyaf ve dolgu karışımı yapılırsa, karışımın% 99’u su olacaktır. Bu madde karışımı daha sonra ince gözlü bir eleğe eşit olarak uygulanır. Endüstriyel kağıt üretiminde, bir rulo üzerinde çalışan sonsuz bir elek (bir konveyör bandına benzer) ile çalışan kağıt makineleri kullanılır. Lifler, eleğin hareket yönünde gittikçe daha fazla hizalanır.

Su, yüksek hızlı elek üzerinde kağıt hamurundan hızla çıkarılır. Daha sonra, birkaç işlemde suyun tekrar çıkarıldığı presleme işlemine girer. Bunu, kağıt ağın sıcak silindirler üzerinden yönlendirildiği bir kurutucu bölüm takip eder.

Bazı kağıt türleri kuruduktan sonra pigmentlerle karıştırılır. Biri “kaplanmış kağıt” dan söz ediyor. Bu prosedürün sonunda kağıt büyük rulolara sarılır. Son olarak gerekli boyutta kesilir.

Kağıdın geri dönüşümü

Kağıdı geri dönüştürmek için, tüm kağıtların aynı olmadığını anlamalısınız. Hücrenin ve dolgu maddelerinin farklı bileşimleri nedeniyle kağıtlar farklı özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, bu aynı zamanda kağıtları geri dönüştürme yeteneğini de etkiler.

Kağıt geri dönüşüm istatistikleri

Kağıdı yeniden kullanmak gerçek bir başarı öyküsüdür. % 99,7 ile kağıt, tüm atıklar içinde en yüksek geri dönüşüm oranına sahip geri dönüştürülebilir malzemedir. Ancak, geri kazanım ve geri dönüşüm arasında bir ayrım yapılmalıdır: Geri kazanılan her atık aynı zamanda geri dönüştürülmemiştir. Çeşitli faktörler nedeniyle geri dönüşümü zor veya imkansız olan birkaç kağıt türü vardır. 

Günümüzde gazete kağıdı neredeyse% 100 atık kağıttan oluşmaktadır. Ek olarak, geri dönüştürülmüş liflerden yapılan hijyen kağıtları, yani tuvalet veya mutfak kağıdı giderek daha önemli hale geliyor.

Geri dönüştürülemez kağıt

Kağıttan yapılan tüm ürünler atık kağıt olarak geri dönüştürülemez. Bunun nedeni genellikle kağıdın yapısında yatmaktadır. Pek çok kağıt türü, şimdiye kadar yaygın olarak kullanılan yöntemler kullanılarak geri dönüşümü imkansız hale getiren veya en azından ekonomik olmayan maddelerle karıştırılır.

Bu tür kağıtlar, ıslak mukavemetli kağıtlar olarak adlandırılan kağıtları içerir. Bu tür kağıtlar örneğin kağıt bardaklar için kullanılır. Bardağın dengesini koruması için su itici malzemelerle “emprenye edilir”. Bununla birlikte, atık kağıdın geri dönüşümü kağıt liflerinin suda çözülmesine dayandığından, ıslak mukavemetli kağıtlar geri dönüştürülemez.

Diğer kağıtlar yabancı madde ile kontamine olduğu için kullanılamaz. Yağ kalıntıları içeren pizza kutuları, örneğin yağ su-kağıt karışımına yerleştiğinden ve geri dönüştürülmüş kağıdın kalitesini düşürdüğünden, geri dönüşümü daha zor hale getirebilir.

Kozmetik havlu, mendil veya kadın pedi gibi hijyen kağıtlarının hijyenik nedenlerle geri dönüşümü söz konusu değildir. Bu nedenle mavi bidona atılmamalı, ancak artık atıklara atılmalıdır! 

Kağıt atık geri dönüşüm süreci

Kağıt geri dönüşümünde önemli bir adım zaten atık kağıt toplama işlemidir. Hem özel hem de ticari sektörde kağıt ve kartonun ayrı toplanmasıyla atık kağıtlar önceden ayrıştırılır. Geri kazanılan kağıdın yaklaşık% 10’u kağıt işlemeden gelir. Atık kağıdın yaklaşık% 50’si ticari işletmelerde, geri kalan% 40’ı özel hanelerde oluşmaktadır.

Kağıt Atık türleri

Daha sonra işleme tesislerinde başka bir ayıklama gerçekleşir. Yabancı maddeler ayıklanır ve kağıt ayıklanır. Sırasıyla düzinelerce alt türe ayrılan beş farklı çeşit vardır:

  • Düşük dereceler: Buna “düşük” kaliteli atık kağıt dahildir, örn. B. Telefon rehberleri ve satılmayan dergiler.
  • Orta türler: kitaplar ve gazeteler dahil
  • Daha iyi notlar: Ör. Baskısız gazete kağıdı
  • Kraft içeren tipler: % 100 işlenmemiş elyaftan oluşan ve herhangi bir dolgu içermeyen kağıt
  • Özel sınıflar: Sınıflandırılmamış atık kağıt

Kağıt Atık Geri dönüşüm süreci

Ayrıştırılan atık kağıt önce su ile karıştırılır. Bu çalışma adımının amacı, tek tek lifleri gevşetmektir. Bunun için atık kağıt, büyük bir tamburda su ve diğer kimyasallarla yumuşatılır. 

Atık kağıdın yaklaşık 20 kat su ile karıştırıldığı bu karışımdan yabancı madde ayrılabilir. Bunlar, örneğin, ataçlar ve zımbalar, pencereleri zarflardan görüntüleme ve yapıştırıcılar olabilir. 

Sonraki adım, mürekkebin temizlenmesi: Bu, mürekkebin yazdırılan kağıttan çıkarılması anlamına gelir. Renkli partikülleri su-kağıt kütlesinden çıkarmak için kullanılan tekniğe flotasyon denir. Karışıma küçük hava kabarcıkları verilir. Renk partikülleri hava kabarcıklarına yapışır ve böylece yüzeye yükselir. Sıyrılabilen bir tür köpük var. 

Kağıdın türüne bağlı olarak, renk parçacıklarının çoğunun çıkarıldığından emin olmak için mürekkep giderme adımları tekrarlanmalıdır. Su-lif karışımı daha sonra boşaltılabilir ve geri dönüştürülmüş kağıt lifleri yeni kağıtların üretimi için kullanılabilir.

Geri dönüştürülmüş kağıt atık

Kağıt geri dönüşümü, sürdürülebilir ekonomiye önemli bir katkı sağlar. Pratikte ilgili birçok kağıt türünün üretiminde, ikincil hammadde olarak büyük miktarlarda atık kağıt kullanılmaktadır.

Ancak kağıt geri dönüşümü sonsuza kadar tekrar edilemez. Kağıt lifleri her geri dönüştürüldüklerinde kısalır. Bir elyafın beş ila sekiz kez geri dönüştürülebileceği varsayılmaktadır. Kağıt elyafı ne kadar kısa olursa, kağıt kompozitin sunduğu kararlılık o kadar azdır. Bu nedenle, geri dönüştürülmüş kağıt kullanımının sınırları vardır. Aşağıda, farklı kağıt türlerinde geri dönüştürülmüş liflerin oranına genel bir bakış sunuyoruz.

Kağıt türüGeri dönüştürülmüş elyaf payı
Gazete kâğıdı100%
Karton ve karton kutular% 95’e kadar
Hijyen kağıdı (örn. Yüz mendilleri)% 74’e kadar
Özel kağıt (ör. 
Duvar kağıdı , fırın kağıdı)
40’a kadar%
grafik kağıtları% 44’e kadar

Kağıt fabrikaları için geri dönüştürülmüş liflerin önemi küçümsenmemelidir. Rakamlara bakıldığında, Almanya’daki kağıt fabrikaları 2018 yılında 22,5 milyon ton kağıt, karton ve karton ürettiğini gösteriyor. Bunu yapmak için 5.5 milyon ton elyaf yerine 17.2 milyon ton atık kağıt kullandılar. Bu yüzde 76 gibi iyi bir paya tekabül ediyor. Kağıt atıklarımızı sıfır atık kutuları ile biriktirebilir.

Geri dönüştürülmüş kağıt, sürdürülebilirliğin en önemli örneğidir. Taze liflerden yapılan kağıda kıyasla ne kadar kaynak ve enerji tasarrufu yapılabileceği, örnek olarak yazıcı kağıdı kullanılarak açıkça gösterilebilir. Normal 500 yaprak için, taze lifli kağıt üretirken 7,5 kg odun kullanılmalıdır. Aynı miktarda geri dönüştürülmüş kağıt için yalnızca 2,8 kg atık kağıt gerekir. Lifleri temizlemek için, taze lifli kağıt üretiminde 130,2 litre su kullanılırken, geri dönüştürülmüş kağıt yalnızca 51,1 litre tüketir. Üretim sürecinin enerji tüketimi de önemli ölçüde daha yüksektir (26,8 kWh’ye karşı 10,5 kWh). Son olarak, geri dönüştürülmüş kağıttan kaynaklanan CO2 emisyonları daha düşüktür: Yeni liflerden yapılmış kağıt için 2,6 kg iken 500 yaprak için 2,2 kg’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir