Blog

Üniversitelerde Sıfır Atık Projesi

Üniversitelerde sıfır atık projesi başlatır iken en büyük zorluklardan biri, öğrencilerin kampüs geri dönüşüm programına girmelerini sağlamaktır. Sıfır atık projesi başlatmadan önce sıfır atık kutusu renklerini öğrencilerine iyice anlatmanız gerekmektedir, neyin geri dönüştürülmesi gerektiğini ve neyin çöp olduğunu tanımada zorluk çekebilir.

1. Bir atık denetimi yaparak kriterinizi belirleyin .

Kampüste üretilen atık miktarını ve türünü keşfedin. Bu, doğru kapasiteye sahip kapları seçmenize ve doğru yerlere yerleştirmenize yardımcı olur.

Atık denetimi, herhangi bir özel atık toplama kabına ihtiyacınız olup olmadığını belirleyecektir. Pizza kutuları birçok kolej ve üniversite için büyük bir sorundur ve özel bir kutuya ihtiyaç duyulan yerlere bir örnektir. Üniversitelerde sıfır atık projesi başlatmak gençlerimizi erken yaşta eğitmek için önemlidir.

Atık denetimi size mevcut durumun anlık bir görüntüsünü sunar ve sapma oranı hedeflerinizi belirlemek için size bir başlangıç ​​noktası sunar. Hedef belirleme, öğrencilerin neyi amaçladıklarını bilmelerine yardımcı olacaktır.

2. Programınızı standartlaştırın – kampus genelinde aynı kutuları, aynı grafikleri ve aynı renkleri kullanın.

Yerleştirilecek konteynerlerin geri dönüşümü için kampüste 4 ana alan bulunmaktadır:

  • Atletizm / Spor tesisleri
  • Ortak alanlar (derslikler, toplantı odaları, koridorlar, giriş yolları ve yeşil alanlar)
  • Öğrenci evi
  • Kafeterya / yemek servisi

Öğrencilerin depodayken doğru seçimi yapmalarına yardımcı olmak için sıfır atık kutuları tüm bu alanlarda tutarlı olması gerekir. Tutarlı renkler ve grafikler, kirlilik seviyelerini azaltmaya ve saptırma oranlarını artırmaya yardımcı olur .

3. Tesise özel görüntüleri olan net grafikler kullanın .

Araştırmalar, kampüste üretilen atık görüntülerini kullandığınızda, öğrencilerin geri dönüşüm çöp kovası doğru seçimi yapmalarına yardımcı olduğunu göstermiştir.

4. Programı başlatın ve heyecan yaratın .

Öğrencileri sahiplenmeye teşvik etmek için geri dönüşüm programınızı markalayın. Okullarıyla gurur duyuyorlar ve okulun çevre için yaptığı tüm güzel şeylerle gurur duymak istiyorlar.

Geri dönüşüm programınızla ilgili haberi yaymak için yoğun trafik alanlarındaki yarışmalara katılın. Ardından düzgün geri dönüşüm için ödüllü öğrencilerin videolarını paylaşın.

5. Yeşil bir ekip kurun.

Yeşil öğrenci takımları, akranlarıyla rezonansa giren ilgili ve etkili mesajlaşma oluşturabilir. Bu, geri dönüşüm ve diğer sürdürülebilirlik girişimleriyle kampüste neler olduğu hakkında bilginin yayılmasına yardımcı olur. İdarenin direktifinden ziyade kabile bir hareket haline gelir.

6. Rekabetçi olun.

Üniversitelere karşı ulusal veya bölgesel yarışmalara katılın . Bu, kampüs geri dönüşüm programınızı tüm öğrenciler için en iyi şekilde tutmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kazananlar için ödüller ve tanınma ile fakülteler veya bölümler arasında kampüste yarışmalar düzenleyebilirsiniz. 

7. Sorumlu ekibinizi ekleyin.

Ne olduğunu tam olarak biliyorlar ve programınızı geliştirmenize yardımcı olacak zorlukları veya sorunları işaretleyebilirler. 

8. Oyuna başla.

Spor etkinlikleri çok fazla atık oluşturur. Sen gerek tesise gelen atık miktarını sınırlamak tüm ambalaj ya geri dönüştürülebilir ya da çürütülebilir olmasını sağlamak için satıcılarla ve iş.

9. Sonuçlarınızı yayınlayın.

Öğrencilere ne başardıklarını bildirin. Bu, katılım ve motivasyonu daha da arttırır.

Sonuçların olumlu ve anlaşılır olmasını sağlayın. Anlaşılması kolay çizelgeleri ve grafikleri oluşturmak için atık nakliyeci raporlarını kullanın. Kutulara koyun ve sosyal medyada paylaşın.

10. Ölçün ve tekrarlayın.

Üretilen atığı izlemek için düzenli atık denetimleriyle programınızı sürekli olarak iyileştirdiğinizden emin olun. Herhangi bir yeni zorluğun ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için gözaltı ekibiyle düzenli kontroller yapın.
Özellikle yemek servisi alanlarında yeni bir tedarikçiniz varsa, kampüste üretilen atıklardaki değişiklikleri yansıtmak için grafiklerinizi yenileyin.

Sizen Kullanımınıza Uygun Olan Atık Kutularımızı Hemen İnceleyebilirsiniz.ÜRÜNLER

Üniversitelerde Sıfır Atık Projesi
Üniversitelerde Sıfır Atık Projesi
Üniversitelerde Sıfır Atık Projesi