Blog

Geri Dönüşüm Oranınızı Nasıl Arttırırsınız

Daha Sürdürülebilir Ev Aydınlatması İçin 5 İpucu

Daha eski bir evde aydınlatma armatürleri, zayıf aydınlatma, yüksek elektrik faturaları ve evsel atıkların önde gelen nedenidir. Fırtınalı bir gün ve ışıkları kapalı tutmak için çok karanlık veya gece geç saatlerde ve güneş saatler önce batmış olsun, ışıkların açık olması gerekir, ancak aynı zamanda elektrik faturanızı da artırır. Aynı zamanda, eski armatürler, modası geçmiş ve geri dönüşümü zor olan ampuller ve teknoloji gerektirir.

Ne yapabilirsin? Ev aydınlatmanızı sürdürülebilir bir seçeneğe çevirin. Geri dönüşümü zor ve çevre için tehlikeli olan ampulleri satın almadan iyi aydınlatılmış bir odaya sahip olabilirsiniz. Ev iyileştirmeleri yaparken veya yeni ampuller için alışverişe başlarken sürdürülebilirliği düşünün. İşte başlamanız için beş ipucu.

Geri Dönüştürülmüş Bileşenlerden Yapılmış Armatürleri Seçin veya Kendiniz Yapın

Yeni aydınlatma armatürleri için alışveriş yaparken, geri dönüştürülmüş bileşenler kullanan armatürler satın alın. Ayrıca kendi lambalarınızı da yapabilirsiniz. Bölgenizde geri dönüştüremeyeceğiniz o yeşil cam şişe, renkli çakıl ekleyerek, bir lamba soketine yatırım yaparak ve elektrik kablosunun geçmesi için delikler açarak harika bir masa lambası haline gelebilir.

Dalgaların karaya attığı oduna asılı ışıklar ekleyerek bir parça odunu çarpıcı bir yemek odası armatürüne dönüştürün. İhtiyacınız olan tek şey, asılı ışıklar ve bunları takmanın bir yolu. Pinterest ve DIY web siteleri, kullanılmayan öğelerin çarpıcı lambalara ve ışık armatürlerine nasıl dönüştürüleceğine dair fikirlerle doludur.

Açık Kat Planı Oluşturun

Daha az duvarla, doğal aydınlatma evinizin etrafında daha uzağa yayılır. Birkaç duvarı yıkın ve bir şeyler açın. Mutfağınız ile yemek odası arasında destek duvarı olmayan bir duvar varsa, kaldırmayı düşünün. Hepsini kaldırmanız gerekmez, ancak bir geçiş ekleyebilir veya yarım duvara indirebilir ve mutfağı daha iyi aydınlatmak için yemek odasının veranda kapısından veya büyük pencerelerden ışığa izin verebilirsiniz.

Günümüzde birçok açık kat planında yemek odası, mutfak ve oturma veya aile odası birbirine açık. Pencerelerden ve teras kapılarından gelen ışık içeri girer ve duvarlar tarafından engellenmez. Ayrıca, açık bir kat planı, ailelerin ne yaparlarsa yapsınlar açıkça sohbet etmelerine olanak tanır. Başkaları sizi oturma odasından görebiliyorsa, mutfakta yalnız değilsiniz.

Karanlık Odaları Yeniden Boyayın

Odanızdaki koyu boya rengini sevebilirsiniz ama koyu renkler ışığı emer. Açık renkler bunu yansıtır. Açık bir boya rengi kullanırsanız, odanın başka bir alanına sıçraması için onu yansıtacaktır. VOC veya lateks içermeyen çevre dostu boyalar arayın.

Açık renkler bir odayı beyaza boyadığınız anlamına gelmez. Soluk sarı, guacamole yeşili, açık gri, krem ​​veya robin yumurtası mavisi ışığı yansıtır ve bir miktar rengi kucaklamanıza izin verir. Odayı canlandırmak için aksanları kullanın. Renkli mobilyalar, çiçekli ev bitkileri ve resimler, denize girmeden renk getirmenizi sağlar.

Güneşi Engellemeyi Durdurun

Mahremiyet önemlidir, ancak gölgelerinizi daima çizerseniz, doğal ışık asla evinize giremez. Işığı dışarıda tutan ağır perdeler kullanmaktan kaçının. Gölgelikleri veya jaluzileri açın ve güneş ışınlarının evinizi aydınlatmasına izin verin.

Mahremiyet konusunda endişeliyseniz, ışığın içeri girmesine izin veren ancak başkalarının sizi görmesini zorlaştıran bir cam filmi alabilirsiniz. İçeriye göz atmaya çalışırlarsa, pencere buzlu gibi görünür ve bulanık şekillerden fazlasını göremezler. Bu kolay bir DIY ürünüdür. Pencereyi yıkayın, kaplanmasını istediğiniz alana uyacak şekilde filmi kesin ve filmi soyun ve pencerenin o kısmına yapıştırın.

Ayrıca, çıtalı panjurlar da alabilir ve onları tamamen kapatmak zorunda kalmadan başkalarının görmesini engelleyecek kadar açabilirsiniz. Bu panjurların kurulumu kolaydır ve kumaş, bambu, vinil veya geri dönüştürülmüş ahşap seçenekleriyle sunulur. Kumaş, temiz tutulması en zor perdeler olacak ve bu, nihai kararınızda bir faktör olmalıdır.

Güneşi engellemeden gizliliği korumanın bir başka yolu da, yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya teknoloji sunan panjurlar takmaktır. Pencerenin alt yarısı tıkalı olacak şekilde panjurun üstünü indirin. Tam pencereyi ortaya çıkarmak istiyorsanız, altını yukarı kaldırın. İçeriyi görmek için insanların bir merdiven alması gerekir. Onlar için alışveriş yaparken, bambu veya geri dönüştürülmüş ahşap gibi sürdürülebilir malzemelerden yapılmış olanları arayın.

LED Armatürlere Yükseltme

Evinizin aydınlatma armatürlerini LED’lere yükseltin. Bunları kurmak için bir elektrikçi kiralayabilirsiniz. Eğer, daha da kolay kendi başınıza minör montaj işi ve ne yaptığınızı biliyorum rahat ediyorsanız. LED armatürlerinizi seçin ve evinizdeki tüm eski armatürleri yükseltmeye başlayın.

Ayrıca LED ampuller satın alabilir ve mevcut lambalarınızda ve aydınlatma armatürlerinizde bulunan akkor veya CFL ampulleri kapatabilirsiniz. LED ampuller eskisi kadar pahalı değildir ve elektrik faturanızı kesmenize yardımcı olur. Bölgenizde enerji verimliliği indirimleri olup olmadığını görmek için EnergyStar.gov’da LED ampulleri arayın. Bu ampullerin fiyatını bir doların altına çeken indirimler bulabilirsiniz.

Ampullerinizi her ay temizleyin. Tozu gidererek, toz ve kirin ışığı filtrelemesini önlemeye yardımcı olursunuz. Odanız daha aydınlıktır ve ampulleriniz gece birkaç saat çalıştıklarında yanmış toz gibi kokmaya başlamaz. Tavan lambaları ve vakumlu abajurlardaki cam kapakları aynı anda temizleyin.

Ampulleri Nasıl Geri Dönüştürüyorsunuz?

Floresan ampuller ve CFL’lerin geri dönüştürülmesi gerekir. Bu ampullerin her ikisi de cıva, cam ve metal bileşenler içerir. DLP ve projektör ampulleri gibi diğer ampuller de cıva içerebilir ve flüoresan ampulleri geri dönüştürdüğünüz gibi geri dönüştürülmeli ve çöpe atılmamalıdır.

Floresan ampullerin ve tüplerin geri dönüştürülmesini gerektiren yasalarda bile, bunlar genellikle çöp kutusuna atılır ve ayrışmadıkları çöplüklere gider. Her eyalette bu yasalar yoktur, ancak California, Maine, Massachusetts, Minnesota, New Hampshire, Vermont ve Washington’da vardır.

Halojen ampuller gibi CFL’nin bazı alternatifleri, ampul içindeki gaz miktarı yüksek olmadığından genellikle toksik değildir, ancak başka bir tehlike daha vardır. Yandığında inanılmaz derecede ısınırlar ve yangın riski oluştururlar. Gaz onları geri dönüştürmeyi zorlaştırıyor, bu yüzden onları çöpe atmanız gerekiyor.

Hangi ampulü geri dönüştürüyor olursanız olun, atmadan önce bir çantaya veya gazeteye sarın. Bu, işçileri kırılmış cam tarafından kesilmekten veya filamentler veya metal bileşenler tarafından bıçaklanmaya karşı korur.

Neden herkes onları geri dönüştürmüyor? Gerçek şu ki, birçok alan kaldırım kenarı veya uygun geri dönüşüm seçenekleri sunmuyor. Açık olduklarında genellikle Home Depot gibi büyük bir perakendeciye veya ilçenizin katı atık bölgesine gitmeniz gerekir. İşinizde çatışmaya neden olan saatler varsa, bunları geri dönüştürmek zorlaşır.

Geri gönderme programları var, ancak insanların ampulleri güvenli bir şekilde paketlemesi ve nakliye ücretlerini ödemesi gerekiyor, bu nedenle sabit bir geliri olanlar için çekici olmayabilir. Nakliye için ödeme yapmak sizin için sorun değilse , Sıfır atık kutuları modellerimize bakın.

Şehrinizde veya kasabanızda bir ampulün geri dönüştürülmesi veya atılması gerektiğini nasıl anlarsınız? Kullanılmış aydınlatma armatürlerinizi ve ampullerinizi nereye getireceğinizi hızla bulmak için Recycle Nation dizinini kullanın. Kullanımı kolaydır. Posta kodunuzu girin ve geri dönüştürmek istediğiniz öğeyi seçin. Recycle Nation’ı ziyaret ederek aydınlatma armatürlerinin ve ampullerin geri dönüşümü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir