Blog

Sıfır İsraf Yolları

Sıfır İsrafa Gitmenin Günlük Yolları

Sıfır atık hareketi, tüm Instagram hesapları, çevrimiçi perakendeciler ve blog yazarları kendilerini plastik kirliliğini ortadan kaldırmayı, gıda israfını azaltmayı ve daha sürdürülebilir yaşamlar yaşamamıza yardımcı olmayı vaat eden faaliyetlere adadıkça hız kazanıyor. 

Ama yine de “sıfır atık” tam olarak nedir? 

Esasen, tam olarak göründüğü gibi: sıfır atığa gider, hiçbir şey çöp sahasına gitmez ve her şey etkili bir şekilde kullanılır, yeniden kullanılır, geri dönüştürülür veya başka bir şekilde Dünya gezegenimizdeki sınırlı kaynaklar döngüsünde tutulur. Ancak  sıfır  , yüksek bir mutlaktır, bu nedenle  sıfır atık  , işletmelerin, hükümetlerin ve bireylerin ilerleme kaydetmek için kullanabilecekleri yol gösterici bir ilkedir.

Sıfır atığa gitme kararını vermek büyük bir adımdır, çünkü “normal” günlük yaşam tam tersini içerir, örneğin tamir etmek yerine yenisini (ve ucuz!) Satın almak, geri dönüşüm yerine çöpe atmak ve bunların hepsi tek. her yerde plastik kullanın.  

Öyleyse ortalama bir insan için ulaşılabilir mi?

Sıfır atığa gittikten sonra asla bir şeyi atmayacağınızı düşünmek korkutucu ve bunaltıcı olabilir ve sıfır atık ürünlerin daha pahalı olduğu konusunda bir yanlış kanı vardır, ancak bir bütçeyle sıfır israfa gitmek mümkündür. Başlamanın en kolay yolu, süreci farklı adımlara ayırmak ve sıfır atık hedeflerinize kendi yolunuzdan ulaşmanın yollarını belirlemektir.

Önce çöp kutunuzu denetleyin.

Başlangıç ​​noktanızı ve sıfır atık yolculuğunuzda nereye gitmek istediğinizi belirlemenin en iyi yolu  , çöp kutunuzu denetlemektir . Atık denetiminin amacı basittir: Neleri, ne sıklıkta attığınızı ve alışkanlıklarınızı nasıl değiştirebileceğinizi belirleyin.

Bir denetim yapmadan önce çöpünüzü ne kadar süreyle toplamanız gerektiğine dair belirlenmiş bir zaman çizelgesi yoktur, ancak genel bir kural olarak, bir hafta size değerli bilgiler sağlamak için yeterli zaman olmalıdır. İhtiyacınız olan tek sarf malzemesi, ağır iş eldivenleri, çöp ve geri dönüşüm kapları ve verilerinizi kaydetmenin bir yoludur. 

Bakkal alışverişine gitmeden önce neye sahip olduğunuzu ve neye ihtiyacınız olduğunu görmek için buzdolabını tarayabileceğiniz gibi, bir atık denetimi, evinizin ne kadar atık ürettiğini ve bu atığın alternatif olarak nasıl sorumlu bir şekilde bertaraf edilebileceğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Yiyecek israfını azaltmak için kompost yapmaya başlayın.

Bu organik atıklar çöp poşetlerine konulduğunda bu malzemelerin ayrışması için gereken süre haftalardan yıllara artmaktadır. Neyse ki, kendi arka bahçenizdeki organik malzemeleri ve yiyecek artıklarını düzgün bir şekilde parçalamaya yardımcı olabilirsiniz! 

Kompostlama yolculuğunuza başlamak için lüks bir çöp kutusuna ihtiyacınız yok. Bir kutuda kompost yapmak kadar düzgün ve düzenli olmasa da,  yığın kompostlama  yeni başlayanlar için en iyi seçeneklerden biridir çünkü başlamak için hiçbir yapı gerekmez. 

Evde çok fazla yeşil alan yoksa mutfak artıklarını toprak besinlerine dönüştürmek için alternatif seçenekler var. Topluluğunuzda, örneğin yerel çiftçi pazarında olduğu gibi, mahsulü terk etme programları olup olmadığını öğrenmek için ilçenizin web sitesini kontrol edin. 

Bir hatırlatma olarak, biyolojik olarak parçalanabilir veya kompostlanabilir olarak etiketlenmiş olanlar da dahil olmak üzere tüm plastikleri evdeki kompost kutunuzdan veya yığınınızdan uzak tutmak önemlidir  . Bitki bazlı plastiklerin “sürdürülebilir” olarak pazarlanması, yeşil yıkamanın en önemli örneğidir, çünkü bu plastikler, sadece doğru sıcaklık ve mikroplara sahip endüstriyel kompost tesisinde amaçlandıkları şekilde bozulacaktır. 

Yeniden kullanılabilir malzemeleri günlük rutininize dahil edin. 

“Sıfır atık” bloktaki yeni moda sözcük haline geliyor gibi görünse de, yeniden kullanılabilir ürünler sonsuza dek ortalıkta ve muhtemelen çoğuna zaten sahipsin. Yeniden kullanılabilir su şişeleri, termal kahve kupaları ve kanvas alışveriş torbaları herhangi bir şey çağrıştırıyor mu? Çok fazla çaba harcamadan, tek kullanımlık muadilleri yerine bu yeniden kullanılabilir ürünlerden birine ulaşmayı seçerek sıfır atık yaşam tarzına geçebilirsiniz. 

Elbette, yeniden kullanılabilirler size veya çevrenize, kullanmayı hatırlamazsanız bir fayda sağlamaz. Evde kanvas çantanızı veya termal kupanızı unutmamak için, bagajınızda birkaç torba saklamayı ve arabanızın bardak tutucusunda temiz, boş bir kupa bulundurmayı deneyin! 

Karmaşık ambalajlarda gelen ürünler için (yani en sevdiğiniz dondurma veya şampuan), sınırlı sıfır atık alternatifleri olduğunda doğrudan bir değişim yapmak daha zordur. Neyse ki, Sıfır atık kutuları‘ın yeni bölümü olan Loop,  kısa süre önce ülke geneline yayıldı ve en  sevdiğiniz markalardan dayanıklı, yeniden kullanılabilir ambalajlarda alışveriş yapmak için uygun bir çözüm sundu. Sonuçta gelecek yeniden doldurulabilir. 

Satın alma gücünüzden yararlanın.

Bir tüketici olarak, israfı sınırlamanın en etkili yolu, daha az satın almak ve  hayatınızdaki fazla “eşya” miktarını azaltmaktır  . Elbette, sahip olmadığınız bir öğeyi satın almanız gereken durumlar olacaktır. Bu durumlarda, sorumlu üretim ve bertaraf uygulayan şirketlerden satın almayı tercih edin. 

Şirketlerin bu uygulamaları uygulayıp uygulamadıklarını belirlemek her zaman kolay değildir, ancak çevresel etkilerini sınırlamak için aktif olarak çalışan işletmeler, tüketicilerin “bilgi sahibi olmalarını” isteyecek ve muhtemelen ambalaj ve atık yönetimi yöntemleri konusunda daha şeffaf olacaklardır.

ÜRÜNLER

Sıfır İsrafa Gitmenin Günlük Yolları
Sıfır İsrafa Gitmenin Günlük Yolları
Sıfır İsrafa Gitmenin Günlük Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir