Blog

Restoran Sıfır Atık Kutuları

Restoran Sıfır Atık Kutuları

Restoran sıfır atık kutuları ile kar elde etmeniz mümkündür. Sadece bir tam servis restoranın haftada 2.000 TL’den fazla toplam atık bertaraf edebileceği tahmin edilmektedir. Bu durum size endişe verici geliyorsa, belki de gıda kuruluşunuzun tüm bu atıkları nasıl geri dönüştürebileceğini düşünmenin zamanı gelmiştir. Çevre dostu bir restoran olma adımlarının zaman alıcı ve maliyetli olduğunu düşünürken, ne kadar kolay ve ne kadar tasarruf edebileceğinizi görünce şaşıracaksınız. Restoranınızı daha yeşil bir yönelime çıkarmak için aşağıdaki geri dönüşüm programı fikirlerini takip edin.

ÜRÜNLER

Restoran Sıfır Atık Kutuları
Restoran Sıfır Atık Kutuları
Restoran Sıfır Atık Kutuları

Restoranınız Hangi Malzemeleri Geri Dönüştürebilir?

Restoranınızın geri dönüşüm programına başlamadan önce, mevcut atık yönetimi sağlayıcınızın hangi malzemeleri geri dönüştürdüğünü ve bunların nasıl ayrılması gerektiğini öğrenin. Neyin geri dönüştürülebileceğini anladıktan sonra, hem geri hem de evin arkası personelinizle konuşun, böylece geri dönüştürülebilir maddeleri nasıl doğru şekilde elden çıkaracaklarını anlarlar. Ayrıca, çalışanlarınıza konteynerlerini kendi depolarına atmadan önce durulamanın önemini vurguladığınızdan emin olun. Geri dönüştürülmüş ürünler üzerinde geride kalan herhangi bir yiyecek parçacığı geri dönüşüm grubunu kirletebilir ve bozabilir, bu yüzden toplanmadan önce temizlenmelerini sağlamak en iyisidir.

En çok kabul edilen geri dönüştürülebilir malzemeler alüminyum, çelik, kağıt ve kartondan yapılmıştır. Şişeler, kavanozlar ve sürahiler gibi plastik ürünler de geri dönüştürülebilir, ancak Strafordan yapılmış plastik torbalar ve ürünler çoğu zaman yeni malzemelere geri dönüştürülmesi zor olabileceğinden geri dönüşüm tesisleri tarafından toplanmaz. Toplayıcınız alüminyum veya çelik teneke kutu almazsa, bölgenizi, onları satın alacak işletmeler için araştırın. Cam ürünler geri dönüştürülebilirken, renklerine göre sıralanmaları gerekip gerekmediğini kontrol etmek önemlidir.

Gıda Atıklarının Geri Dönüşümü

Restoran yemek atıkları tüketici öncesi ve tüketici sonrası atıklara ayrılabilir. Tüketici öncesi yiyecek atığı, yiyecek servis edilmeden önce, kullanılmayan çürük yiyecekler, hazırlık işleminden elde edilen yan ürünler veya malzemelerinizin geldiği paketleme gibi atılan her şeyi içerir. Tüketici sonrası yiyecek atığı, misafirlerin bıraktığı yiyecek artıklarını içerir arkasında. Tüketici öncesi ve sonrası atıkların geri dönüşümü için herhangi bir adım atılmadan önce, dışarı atılan yiyeceğin türünü ve hacmini belirlemek için restoranınızda bir yiyecek atıkları denetimi yapılması önemlidir. Sıfır atık kutuları ile lokanta geri dönüşüm oranınızı hemen arttırabilirsiniz.

Yiyecek atıkları derhal çevreye zararlı görünmese de, çürüyen meyve ve sebzeler büyük bir sera gazı olan metan gazı yayar. Bu, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm gıdanın %40’ının yenilmediği düşüncesinde endişe verici. Restoranınızın yemeklerinin bir çöplükte toplanmasına izin vermek yerine, geri dönüştürülmesinin birçok yolundan birini düşünün.

Tüketici Öncesi Gıda Atıklarının Geri Dönüşümü

  • Ekstra ürün siparişi vermekten kaçının: Tedarikçiniz düşük fiyata daha fazla ürün alabileceğiniz özel bir ürün sunsa bile, restoranınız gerçekten ihtiyaç duymadıkça yapmayın. Bu şekilde, fazla ürünün kullanılmadan önce bozulmalarını önlersiniz.
  • İstikrarlı raf ömrüne sahip toplu sipariş kalemleri: Raf ömrü  daha uzun olan ve yüksek raf ömrüne sahip ürünlerin sipariş edilmesi, daha az ambalaj gerektirerek daha az atık oluşturur.
  • Haftanın günündeki etiketleri kullanın : Satın aldıktan veya hazırladıktan sonra, üzerlerine çıkartmaları yerleştirin, böylece son kullanma tarihlerine yakın olduklarını bilirsiniz. Ayrıca, son kullanım tarihine yakın öğeleri buzdolabının önüne doğru döndürerek ilk önce kullanılmasını sağlayın.
  • Malzemelerinizin her bölümünü kullanın: Meyve ve sebzelerin sapları genellikle işe yaramaz olarak kabul edilir ve atılır. Bu bileşenleri çöpe göndermek yerine, çorba ve soslarda ilave baharat veya yemeklerde garnitür olarak kullanın. Pek çok hayvan parçası da, porchetta ve kafa peyniri gibi yiyecek veya stok yapmak için kullanılabilmesine rağmen atılıyor.
  • İyi bir nedene bağış yapın : Hala çok fazla ürününüz varsa, artıkları bir yiyecek bankasına veya barınağa bağışlamaya bakın.

Tüketici Sonrası Yiyecek Atıklarının Geri Dönüşümü

  • Konuklara servis götürmesi için konteyner önerin : Ortalama bir misafirin, yemeklerinin yaklaşık %17’sinin geride kaldığını biliyor muydunuz? Artıkları çöpe atmak yerine, misafirinize bir taşıma kutusu verin, böylece lezzetli yemeklerinizi daha az dolu olduklarında yemek için eve götürebilirler. Uygun boyutta kutular sipariş ettiğinizden emin olun, bu sayede konteynerlerden kaynaklanan atıkları azaltabilirsiniz.
  • Kompostlamaya başlayın: Bu, yumurta kabukları ve hayvan kemikleri gibi organik maddeleri besini zengin besleyen toprağa dönüştüren yaratıcı bir geri dönüşüm yöntemidir. Kompostlamaya başlamak için tek ihtiyacınız olan kompost malzemeleriniz için havalandırmalı bir hazne ve yeni toprağın sert hava koşullarından korunabileceği bir alandır. Kendi kompostunuz için yeriniz yoksa, mevcut planınıza ekleyebileceğiniz herhangi bir kompost hizmeti sunup sunmadığını öğrenmek için mevcut atık yönetimi sağlayıcınıza danışın.

Ek Çevre Dostu Adımlar

Yukarıda belirtildiği gibi, Strafor’un geri dönüşümü oldukça zordur. 500 yıl sonra bile, geri dönüştürülmemiş Strafor kutuları ve kapları gezegenimizde kalacaktır, çünkü malzeme, ayrıştırma işleminde anahtar olan ışıkla parçalanamaz. 

Bu geri dönüşüm programı seçeneklerinden birini veya yalnızca birini kullanmaya karar verirseniz, daha temiz bir çevre oluşturmak için yeşil bir adım öne çıkacaksınız. Sizin restoranda israf söz konusu olduğunda, her zaman eski deyişi hatırlayın: azaltmak , yeniden kullanım , ve geri dönüşüm ! ÜRÜNLER

Restoran Sıfır Atık Kutuları
Restoran Sıfır Atık Kutuları
Restoran Sıfır Atık Kutuları