Blog

Neler geri dönüştürülebilir?

Neyi Geri Dönüştürebilirim?

Bölgenizde neyin geri dönüştürülebileceğini sormak, işletmenizin atıklarının mümkün olduğunca çoğunu çöplüklerden uzaklaştırırken, uygun ayırma yoluyla geri dönüşüm kirliliğinden kaçınmanızı sağlamak için yapabileceğiniz en akıllıca şeylerden biridir.

Şehrinizde nelerin geri dönüştürülebileceğini (ve en önemlisi neyin geri dönüştürülemeyeceğini) bilmek, yerel Malzeme Geri Kazanım Tesisinizin (MRF) operasyonlarını iyileştirmenin yanı sıra kaldırım kenarı geri dönüştürülemeyen öğelerin olmasını sağlamak için çok önemlidir. olarak plastik torba ve film ve elektronik atık doğru yere atılıyor birer unvandır geri dönüşümlü olması. Geri dönüşümü başlatmanın en iyi yollarından biri sıfır atık kutuları kullanmaktır.

Bölgenizde nelerin geri dönüştürülebileceğini anlamak, yerel geri dönüşüm merkezinize gönderilmek (ve zamanla yeni bir şeye dönüştürülmek) amacıyla geri dönüşüm kabınıza yerleştirdiğiniz ve yerleştirdiğiniz her şeyin onu gerçekten orada olmasını sağlamak açısından önemlidir. Bu nedenle, bir öğeyi neyin geri dönüştürülebilir kıldığına girmeden önce, ilk olarak kaldırım kenarı neyin geri dönüştürülebilip dönüştürülemeyeceğine bakacağız.

Neler Geri Dönüştürülebilir?

Kaldırım kenarı geri dönüşüm programınız aracılığıyla geri dönüştürülebilecek çok çeşitli malzemeler vardır . Bunlar, kağıt ve cam gibi bariz materyallerin yanı sıra çoğu metal formu ve hatta yiyecekler dahil daha az belirgin materyallerden oluşur:

 • Gazeteler, dergiler ve karışık kağıtlar dahil kağıt
 • Karton (OCC)
 • Cam şişeler ve kavanozlar
 • Sert plastik ürünler
 • Teneke, alüminyum ve çelik kutular dahil metal kaplar
 • Şehrinizin organik toplama programı varsa yiyecek atığı

Her zaman olduğu gibi, yaşadığınız veya çalıştığınız yerde neyin geri dönüştürülebileceği ve edilemeyeceği, şehrinizin veya belediyenizin koyduğu kurallara ve ayrıca gıda atığı geri dönüşüm toplama gibi herhangi bir harici programa katılıp katılmadıklarına bağlı olacaktır. ve işleme programı.

Neler Geri Dönüştürülemez

Dünyanın kendi bölgesinde neyin geri dönüştürülebileceğini bilmek önemli olsa da, kaldırım kenarı geri dönüşüm programınız aracılığıyla neyin geri dönüştürülemeyeceğini bulmak da aynı derecede gereklidir.

Bu listenin kesin olmadığını veya dünya çapında geçerli olmadığını bir kez daha not edeceğim. Şehrinizde neyin geri dönüştürülebilir olup olmadığı bir dizi faktöre bağlı olarak değişir; Öyleyse bu listeyi biraz tuzla alın ve hangi malzemelerin geri dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini, geri dönüşümünüzü nasıl sıralayacağınızı ve şehrinizin uygun olmayan geri dönüşüm uygulamaları nedeniyle işletmelere ve ticari konumlara para cezası verip vermediğini öğrenmek için şehrinize ulaşın.

Kaldırım kenarında nelerin geri dönüştürülemeyeceğine dair genel bir bakış:

 • Yağa batırılmış kağıt tabaklar ve pizza kutuları gibi yağlı kağıtlar
 • Kullanılmış kağıt havlular, mendiller ve çocuk bezleri
 • Kırık seramikler, ampuller ve aynalar
 • Plastik torbalar , shrink ambalaj ve balonlu ambalaj gibi film plastikleri
 • Strafor , diğer adıyla genişletilmiş polistiren (EPS)
 • Elektronik atık (e-atık)
 • Beton ve alçıpan gibi inşaat ve yıkım (C&D) döküntüleri
 • Taşıyıcı stok; kağıt ambalaj içecek kutuları paketleri çevresinde

Önceki notuma dayanarak, şehriniz bir organik toplama programına katılırsa, kompostlama kutunuza yağlı kağıt ve kullanılmış kağıt havlular ve mendiller koyabilirsiniz. Yine, bölgenizde nelerin geri dönüştürülebileceğini öğrenmek için şehrinize veya yerel geri dönüşüm merkezine ulaştığınızdan emin olun.

Bir şeyi Geri Dönüştürülebilir Yapan Şey Nedir?

Artık kaldırım kenarında neyin geri dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğine dair temel bir anlayışa sahip olduğumuza göre, ilk olarak bir şeyi geri dönüştürülebilir yapan şeyin ne olduğuna bakmalıyız.

Şehrinizde bir öğenin geri dönüştürülebilir olması için (şehrinizin toplama ve ayırma için belirli bir materyali kabul ettiği varsayılırsa), üç temel alanın hizalanması gerekir, yani:

 1. Malzemeyi geri dönüştürmek için teknoloji mevcut olmalıdır
 2. Bir alıcı olmalı
 3. Ekonomi işlemci için çalışmalı

Malzemeyi Geri Dönüştürmek İçin Teknoloji Var Olmalıdır

Göründüğü kadar basit, neyin geri dönüştürülebileceğini sorarken, göz önünde bulundurulması gereken ilk şeylerden biri, ürünün yapıldığı malzemeyi (veya malzemeleri) bir kez daha kullanılabilecek bir hammaddeye dönüştürmek için teknolojinin mevcut olup olmadığıdır. üretim süreci.

Bu, yerel Malzeme Geri Kazanım Tesisinizin (MRF) bu malzemeleri işleyip işleyemeyeceği ve daha çok bu malzemelerin işlenip işlenemeyeceği sorusudur. Belirli bir malzemeyi geri dönüştürme teknolojisi şu anda mevcut değilse veya farklı geri dönüştürülebilir malzemeleri ayırmak için büyük veya karmaşık bir öğeyi ayırmaya çalışmak maliyet açısından engelleyici olacaksa, geri dönüştürmeyi düşünün. Bir ürünü yükselttiğinizde, ona aynı veya benzer bir ürün olarak yeni bir ömür kiralayabilirsiniz.

Geri dönüştürülebilir malzemelerinizi şirketinizin geri dönüşüm kutusuna koymadan önce temizlemeniz yararlı olsa da, çoğu belediye, geri dönüştürülebilir maddeleri temizlemenin hem işletmeler hem de bölge sakinleri üzerinde ne gibi bir yük olduğunu bilir ve bu nedenle geri dönüştürülebilir malzemeleri agresif bir şekilde yıkamak gerekli değildir. Çoğunlukla temizlediniz ve hızlı bir şekilde duruladınız.

Bir Alıcı Olmalı

Birçok insan geri dönüşümün bir iş olduğunu unutur. Ne zaman bir ürünün geri dönüştürülüp dönüştürülmeyeceği sorulduğunda, benim standart cevabım, bir son alıcı olduğu sürece hemen hemen her şeyin geri dönüştürülebilir olmasıdır.

Bu son alıcı, malzemelerden makul bir mesafede bulunmalıdır, sanki çok uzaktalar, malzemeleri tedarik etme maliyeti muhtemelen caydırıcı olacaktır ve satın almayı yapmak isteyen şirketin bunu yapma şansı yüksektir. aynı tür hammaddeyi kendilerine daha yakın bir yerden temin edin.

Ayrıca, bazı emtia alıcılarının malzemenin doğru şekilde paketlenmesi konusunda ısrar edecekleri de unutulmamalıdır – malzemenin gevşek yerine balyalanmasını veya sıkıştırılmasını isteyebilirler.

Ekonomi İşlemci İçin Çalışmalıdır

Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren tek akışlı malzeme geri kazanım tesislerinin (MRF’ler) çoğunluğu otomatikleştirilirken, çoğu, büyük ölçüde plastikleri ayırma ihtiyacıyla beslenen manuel bir ayırma bileşenine sahiptir. Bu, neyin geri dönüştürülebileceğini düşündüğümüzde, MRF’lerin belirli bir malzemeyi ekonomik olarak geri kazanmaları için ulaşması gereken kritik kütle açısından belirli bir eşik olduğunu hesaba katmanın çok önemli olduğu anlamına gelir.

Geri dönüştürülebilir bir plastik ambalaj malzemesi olan polipropilen (PP, RIC # 5) örneğini ele alalım. Tüketim sonrası polipropilen alıcıları genellikle balyalanmış formda olmasını isterler – yeniden kullanılabilir yemek kutuları, yoğurt kapları, margarin küvetleri ve meşrubat şişesi gibi yeni ürünler haline gelmek için doğranabilir, yıkanabilir, ısıtılabilir ve peletlenebilir. kapaklar.

Bölgenizde nelerin geri dönüştürülebileceği hakkında sorularınız varsa, lütfen şehrinizle veya belediyenizle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir