Blog

Neden Ekolojik Tasarımı Teşvik Etmelisiniz?

İş inovasyonunun zorluklarının merkezinde bulunan eko-tasarım, çevresel performans için önemli bir kaldıraçtır. Giderek daha fazla şirkete yayılırsa, eko-tasarım bir üretim temelinden kazanç sağlayacaktır. Bu hafta size eko-tasarımın tam olarak ne olduğunu ve her şeyden önce bunu neden ve nasıl şirketinizin politikasına entegre edeceğinizi açıklayacağız.

Eko-tasarım nedir? Herkes bundan bahsediyor ama biz yanlışlıkla bunun sadece bir ürün müdürünün işi olduğunu düşünüyoruz. Gerçekte, eko-tasarım yaklaşımı şirketin tüm seviyelerine yayılıyor ve gerçek bir ruh hali.

ECO-DESIGN: ŞİRKETİN HER SEVİYESİNDE

Her şeyden önce eko-tasarım nedir? Ürünlerin tasarımına ve geliştirilmesine çevresel yönlerin entegre edilmesi gerçeğidir. Başka bir deyişle, üretimin her aşamasında eko-tasarımı düşünebiliriz. Dolayısıyla, mühendisler, tasarımcılar, alıcılar veya lojistik yöneticileri arasında para kazanmak için hiçbir bahane yok: herkesin oynayacağı bir rol var.

Bir şeyleri açıklığa kavuşturmak için bir ürünün yaşam döngüsüne geri dönelim. Altı aşamada özetlenebilir: tasarım, hammaddelerin çıkarılması, üretim, nakliye, kullanım ve son olarak kullanım ömrü sonu. Bu altı aşamanın her birinde, diğer aşamaları ideal olarak tamamlayacak veya yeni bir değerlendirme getirecek bir eko-tasarım yaklaşımına sahip olabiliriz. Kısacası, eko-tasarım sadece geri dönüştürülebilir ve geri dönüştürülmüş ambalajlar değildir (zaten kilit bir ilgi noktası olsa bile!), Aynı zamanda daha uzun ömürlü, nakliyesi daha az CO2 üretecek ve daha az enerji ve hammadde gerektiren ürünleri planlamaktadır. onun yaratılışı.

ECO-DESIGN’I NEDEN ÖNCELİKLEYİN?

Her şeyden önce, çünkü çevre için daha iyi. Ancak bu, hiyerarşisini ikna etmek için her zaman yeterli bir argüman değildir: Ademe’nin ayrıntılı olarak açıkladığı birkaç başka neden daha vardır.

 
• Risk yönetimi:
Günümüzde pek çok zorunluluk eko-tasarım lehine inşa edilmiştir. Şirketinizin imajıyla ilgili olsun, yasal yükümlülükler (özellikle çeşitli alanlarda üreticiyi ürününün kullanım ömrünün sonundan sorumlu kılan PWR’ler ile) veya hatta ekonomik ve operasyonel. Eko-tasarımı teşvik etmek, işletmeniz için riskleri azaltmanın ve olası kriz durumlarını önlemenin bir yoludur.

• Maliyet kontrolü:
Eko-tasarımın karlılığı üzerine çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bunlardan biri, 2014 yılından kalma ve Eko-tasarım ve yaşam döngüsü yönetimi Pole ve Ürün Geliştirme Enstitüsü tarafından üretilen özellikle ilgi çekici. Fransa ve Quebec’teki 119 şirket üzerinde gerçekleştirilen bu çalışma, bunların% 96’sının eko-tasarıma bağlılıklarının ardından olumlu veya en azından nötr bir ekonomik etki fark ettiğini gösteriyor.

• Satışlarda artış:
Bugün eko-tasarım, bir şirketin imajında ​​ve pazarlama stratejisinde gerçek bir varlıktır çünkü yeni pazarlara ve endişelerin farkında olan yeni bir halka kapı açmaktadır. Örneğin fazla paketleme ve geri dönüştürülebilirlik gibi.

• Ekipler federasyonu:
Eko-tasarıma geçiş, tek bir departmanla sınırlandırılamayan yaygın bir projedir. Tüm şirkete açık hedefler yayınlayarak, ekipleri yeniden motive etmek ve onları hem kendileri hem de şirket için anlamı olan ortak bir proje etrafında birleştirmek için bir fırsat olabilir.

EKOLOJİK TASARIM YAKLAŞIMI NASIL KABUL EDİLİR?

Eko-tasarım, işletmenizde köklü bir değişiklik olmak zorunda değildir. Birkaç aşamada yapılabilir.

Bu temel adımlardan ilki, derinlemesine düşünmektir. Atık yönetimini değiştirirken olduğu gibi, eko-tasarıma geçiş, iyileştirme alanlarını ve bu yaklaşım için eylem alanını belirlemek için bir ön denetim aşaması gerektirir. Bu çalışma aşaması bittikten sonra, önce belirli ürünleri geliştirmeyi seçebilirsiniz. Size en iyi bildiğimiz şeyi anlatmak için ambalaj örneğini ele alalım.

Ambalajın eko-tasarımına doğru ilerlemek için dört özel noktaya dikkat çekilebilir: Ambalaj miktarı azaltılabilir mi? Bu ambalaj geri dönüştürülmüş malzemeden mi yapılmış? Bu ambalaj geri dönüştürülebilir mi? ekolojik tasarım bu noktada, örneğin, ayırmayı ve dolayısıyla geri dönüşümü daha karmaşık hale getiren çok malzemeli ambalajlar (kağıt / plastik veya karton / alüminyum) tasarlamaktan kaçınmanızı öneririz.

Ve son olarak, lojistik alanına girerek: Bu ambalajın nakliyesi CO2 emisyonları açısından optimal olacak mı? – bu noktada, örneğin, taşınan aynı miktarda ürün için camın plastikten daha ağır olduğunu hesaba katmak gerekir.

Sıfır Atık Kutuları

Bu son örnek, eko-tasarım üzerindeki yansımanın üretimin tüm seviyelerinde ne ölçüde olması gerektiğini gösterir, ancak aynı zamanda gaz emisyonları açısından mümkün olan en iyi dengeye sahip olmak için fark yaratacak küresel bir vizyon, sera etkisi içerir.

Eko-tasarıma yönelik ikinci eylem planı, ürünlerin üretilme şeklini gözden geçirmek olabilir: Kullandığımız ürünler çevre için mi yoksa onlarla çalışan insanlar için mi tehlikeli? Ofis tipi sıfır atık kutuları ile Tüm üretim atıkları doğru muamele görüyor mu? Ürettiğim elektrikli ve elektronik ürünlerdeki plastik miktarını azaltabilir miyim?

Son olarak, ürünlerinizi doğrudan belirli çevresel hedeflere yönlendirerek, ürünlerinizin işlevinde tamamen yenilik yapmayı seçebilirsiniz. Bu, tamamen yeni ürünler tasarlamayı ve oluşturmayı içerir, ekolojik tasarım örneğin veya daha eski bambu diş fırçalarının ortaya çıkışını, şimdi norm haline gelen düşük enerji tüketimli lambaların yaratılmasını düşünebiliriz.

Son olarak, eko-tasarım direği, tüm üretim sistemini de gözden geçirebileceğimizi açıklıyor, ancak bu daha geniş ölçekte bir düşüncedir ve bu daha çok politika alanında olacaktır.
Eko-tasarım yaklaşımında kayıtlı tedarikçilere doğru ilerlemek mi yoksa bu alanda kendi yaklaşımınızın tanınmasını mı istiyorsunuz? Düzenli kontrollere izin veren ve tüketicilerin tercihlerine rehberlik etmek için iş yatırımını garanti eden eko etiketleri tercih edin.

Eko-tasarıma bu kısa giriş için çok fazla. Easyrecyclage’da sizinle bunun hakkında konuşursak, çünkü bunlar endişelerimizin ve işimizin merkezinde yer alan konulardır, tabii ki ürünler ne kadar geri dönüştürülebilirse, tabii ki onları o kadar çok geri dönüştürürüz! Ancak her şeyden önce, çünkü eğer eko-tasarım şirketin tüm seviyelerinde oynanan bir zorluksa, aynı zamanda toplumun her seviyesinde de oynanır, çünkü tüm şirketler bir gezegen inşa etmek için tamamlayıcı bir şekilde çalışabilir. Daha yeşil ve işte böyle Günlük operasyonlarınızı çevreye bağlı kılmak için sizinle birlikte somut çözümler oluşturmak için günlük olarak sizinle birlikte çalışıyoruz.

Eko-tasarım yaklaşımını birkaç satırda özetlemek zorunda kalsaydık, şu şekilde olurdu: Önemli olan, “çevreye daha saygılı” üretime yol açmayacak uzun vadeli bir yaklaşım planlamaktır. , ancak basitçe “çevre dostudur”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir