Blog

Metal geri dönüşümü hakkında

Metal Geri Dönüşümüne Giriş

Metal Geri Dönüşümüne, Önemine ve Geri Dönüşüm Süreçlerine Genel Bir Bakış.

Metaller, özelliklerini değiştirmeden tekrar tekrar geri dönüştürülebilir. Amerikan Demir ve Çelik Enstitüsü’ne (AISI) göre, çelik, gezegendeki en çok geri dönüştürülen malzemedir. Diğer yüksek oranda geri dönüştürülmüş metaller arasında alüminyum, bakır, gümüş, pirinç ve altın bulunur.

Metalleri Neden Geri Dönüştürüyoruz?

Metaller, özelliklerini bozmadan tekrar tekrar geri dönüştürülebilen değerli malzemelerdir. Hurda metalin değeri vardır ve bu da insanları geri dönüşüm operasyonlarına satmak üzere toplamaya motive eder.

Mali teşvike ek olarak, çevresel bir zorunluluk da vardır. Metallerin geri dönüşümü, doğal kaynakları korumamızı sağlarken, işlemek için işlenmemiş hammaddeler kullanarak yeni ürünlerin üretimine göre daha az enerji gerektirir. Geri dönüşüm daha az karbondioksit ve diğer zararlı gazlar yayar. Daha da önemlisi, paradan tasarruf sağlar ve imalat işletmelerinin üretim maliyetlerini düşürmelerine olanak tanır. Geri dönüşüm aynı zamanda iş yaratır.

Hızlı Metal Geri Dönüşüm Gerçekleri

Neredeyse her tür metal, özelliklerinde herhangi bir bozulma olmadan tekrar tekrar geri dönüştürülebilmesine rağmen, şu anda metalin yalnızca yüzde 30’u geri dönüştürülüyor. Aşağıda bazı ek bilgiler verilmiştir :

  • Dünya çapındaki çelik üretiminin yaklaşık yüzde 40’ı geri dönüştürülmüş çelik kullanılarak yapılmaktadır.
  • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ham çeliğin yaklaşık yüzde 42’si geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmıştır.
  • Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde her gün yaklaşık 100 milyon çelik ve teneke kutu kullanılıyor.
  • Çelik ve demir, kısmen büyük yapıları kurtarma fırsatı ve yeniden işleme kolaylığı nedeniyle dünyadaki en geri dönüştürülen malzemelerdir. Ayırma işleminde mıknatısların kullanılması, geri dönüşümcüler bunları karışık atık akışından kolayca ayırmalarını sağlar.
  • Her yıl dünya çapında yaklaşık 400 milyon ton metal geri dönüştürülüyor.
  • Şu anda, ABD’de en çok geri dönüştürülen tüketici ürünü alüminyum kutudur.
  • Tek bir alüminyumu atmak, benzinle doldurulmuş aynı teneke kutuya eşdeğer enerji israfına neden olabilir.

Geri Dönüştürülen Metal Türleri

Metaller demirli veya demirsiz olarak sınıflandırılabilir . Demirli metaller, demir ile karbonun birleşimidir. Bazı yaygın demirli metaller arasında karbon çeliği, alaşımlı çelik, ferforje ve dökme demir bulunur. Sıfır atık kutuları ile metal, plastik, cam gibi atıkları toplamalıyız.

Öte yandan, demir içermeyen metaller arasında alüminyum, bakır, kurşun, çinko ve kalay bulunur. Değerli metaller demir içermez. En yaygın değerli metaller arasında altın, platin, gümüş, iridyum ve paladyum bulunur. 

Metal Geri Dönüşüm Süreci

Metal geri dönüşüm sürecinin ana aşamaları aşağıdaki gibidir:

1. Koleksiyon

Toplama metaller işlemi için yüksek hurda değerinin diğer malzemeler için daha farklıdır. Bu nedenle, atık sahalarına satılması, çöp sahasına gönderilmesinden daha olasıdır. ABD’deki en büyük hurda demirli metal kaynağı hurda araçlardan gelmektedir. Çevre bilgi sistemi hakkında buradan bilgi alabilisiniz.

Diğer kaynaklar arasında büyük çelik yapılar, demiryolu rayları, gemiler, çiftlik ekipmanları ve tabii ki tüketici hurdası bulunur. Yeni ürün imalatı sırasında oluşan hızlı hurda, demirli hurda arzının yarısını oluşturmaktadır.

2. Sıralama

Ayırma, metalleri karışık hurda metal akışından veya karışık çok malzemeli atık akışından ayırmayı içerir. Otomatik geri dönüşüm işlemlerinde, malzeme ayırmaya yardımcı olmak için mıknatıslar ve sensörler kullanılır.

Girişimci düzeyde, sıyırıcılar metal tipini belirlemeye yardımcı olması için malzeme rengini veya ağırlığını gözlemlemenin yanı sıra bir mıknatıs kullanabilir. Örneğin alüminyum gümüş ve hafif olacaktır. Aranacak diğer önemli renkler bakır, sarı (pirinç için) ve kırmızı pirinç için kırmızıdır. Sıyırıcılar temiz metali kirli malzemeden ayırarak malzemelerinin değerini artıracaktır.

3. İşleme

Daha fazla işlemeye izin vermek için metaller parçalanır. Küçük parçalanmış metaller geniş bir yüzey / hacim oranına sahip olduğundan, eritme sürecini desteklemek için parçalama yapılır. Geri Dönüşüm Üniteleri ile atıklarımızı biriktirmeliyiz.

Sonuç olarak, nispeten daha az enerji kullanılarak eritilebilirler. Normalde alüminyum küçük levhalara, çelik ise çelik bloklara dönüştürülür.

4. Erime

Hurda metal, büyük bir fırında eritilir. Her metal, o metali eritmek için tasarlanmış belirli bir fırına alınır. Bu adımda hatırı sayılır miktarda enerji kullanılır.

Yine de, yukarıda belirtildiği gibi, metalleri eritmek ve geri dönüştürmek için gereken enerji, işlenmemiş ham maddeler kullanarak metal üretmek için gereken enerjiden çok daha azdır. Fırının boyutuna, fırının ısısının derecesine ve metal hacmine bağlı olarak erime birkaç dakika ile saat arasında sürebilir.

5. Arıtma

Nihai ürünün yüksek kalitede olmasını ve kirleticiler içermemesini sağlamak için arıtma yapılır. Saflaştırma için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri Elektrolizdir.

6. Katılaştırma

Saflaştırmadan sonra, erimiş metaller, metalleri soğutmak ve katılaştırmak için taşıma bandı tarafından taşınır. Bu aşamada hurda metaller, çeşitli metal ürünlerin üretiminde kolaylıkla kullanılabilecek çubuk gibi belirli şekillere dönüştürülür. Sıfır Atık Kutuları Fiyatları hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

7. Metal Çubukların Taşınması

Metaller soğutulup katılaştıktan sonra kullanıma hazırdır. Daha sonra yepyeni ürünlerin üretimi için hammadde olarak kullanıldıkları çeşitli fabrikalara taşınırlar.

Bu metal çubuklardan yapılan ürünler kullanım ömürlerinin sonuna geldiğinde, metal geri dönüşüm süreci yeniden döngüye girer.

Metal Geri Dönüşüm Endüstrisi için Zorluklar

Neredeyse her tür metalin geri dönüştürülebilirliği göz önüne alındığında, yaklaşık yüzde 30’luk mevcut genel metal geri dönüşüm oranı kabul edilemez ve geri dönüşüm için daha fazla malzemenin nasıl geri kazanılacağıyla ilgili zorluklar devam ediyor. Toplum geri dönüşüm programlarının genişletilmesi ve halkın bilinçlendirilmesi bu konuda yardımcı olur. Sıfır Atık Kovaları kullanarak atıklarımızı biriktirmeliyiz.

Düşük geri dönüşüm oranının bir diğer önemli nedeni, çeşitli metal ürünlerin tasarımıyla ilgilidir. Çeşitli modern ürünlerin ve bunların malzeme karışımlarının artan karmaşıklığı, geri dönüşümü giderek zorlaştırmaktadır. Örneğin, basit bir cep telefonu 40 kadar farklı öğe içerebilir. Dolayısıyla cep telefonundan her türlü malzemenin çıkarılması ve yeni ürünlerin üretiminde yeniden kullanılması işi zorlaştırıyor.

Metal Geri Dönüşüm Teknolojileri

Modern geri dönüşüm teknolojileri, birçok farklı metal türünü etkin bir şekilde tanımlayabilir, ancak yine de demir dışı metalleri ayırmak için daha etkili geri dönüşüm teknolojilerine ihtiyaç vardır.

Demirli metalleri demir dışı metallerden ayırmak, ayırma işleminin en önemli adımlarından biridir. Demir içeren metaller demir içerdiğinden mıknatıslar tarafından çekilir ve karışık atık akışından kolayca çıkarılır. Hurda sahalarında, bir elektromıknatıs takılı vinçler, daha büyük demirli hurda parçalarını kaldırabilir.

Karışık bir geri dönüştürülebilir malzeme akışından metalleri ayırırken, önce kağıt çıkarılır ve geriye yalnızca plastikler ve metaller kalır. Ardından, yalnızca metallerin etkilendiği akış boyunca elektrik akımları indüklenir. Bu sürece Eddy Current Separation denir. Alüminyum manyetik olmasa da, bu teknoloji onu havaya kaldırabilir ve plastiklerin işlemden çıkmasına izin verebilir.

Paladyum, platin, altın gibi değerli metalleri ve bakır, kurşun ve gümüş gibi diğer değerli metalleri elektronik atıklardan kurtarmak, ancak yeterli hurda toplanırsa ekonomik olarak uygun hale gelir. Bu tür bir ayırma, teknolojik olarak daha gelişmiş ve sofistike geri dönüşüm ekipmanı gerektirir. Bu günlerde, büyük geri dönüşüm tesislerinde, kızılötesi tarama ve röntgen yoluyla metalleri tanımlamak için sensörlerin kullanımı popüler hale geldi. Metal algılama işlemlerinin üç genel kategorisi biyoteknoloji, hidrometalurji ve pirometalurjiyi içerir. Bu teknolojilerin kullanımı, metal geri kazanım oranlarını etkili bir şekilde iyileştirebilir. Geri Dönüşüm Üniteleri kullanımı önemlidir.

Metal Geri Dönüşümünde İş Fırsatları

Geleneksel olarak, metal geri dönüşümü karlı bir iş fırsatı olarak görülmüştür. Ancak son yıllarda, düşük fiyatların zorlu olduğu görüldü. Girişimci düzeyde, metal geri dönüşüm işine ortak bir giriş noktası.

Metal Geri Dönüşüm Yasaları ve Mevzuatı

ABD’de metal geri dönüşümü ile ilgili bir iş kurmak istiyorsanız, eyaletinizdeki ilgili geri dönüşüm yasalarını bilmelisiniz. 

ÜRÜNLER

Metal Geri Dönüşümüne Giriş
Metal Geri Dönüşümüne Giriş
Metal Geri Dönüşümüne Giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir