Blog

Maske eldiven atık kutusu

Maske Eldiven Atık Kutusu

Maske eldiven atık kutusu Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan maske ve eldiven bertarafları için tek kullanımlık maskelerin toplanması ve imha edilmesi hedeflenmektedir.

Maske eldiven atık kovası modellerimiz pedallı ve döner kapaklı olmak üzere bulunmaktadır. Pedallı maske eldiven atık kutuları modellerimiz 30LT, 40LT, 50LT, 70LT ve 90LT olmak üzere üretim yapılmaktadır. 

Döner kapaklı maske eldiven çöp kutusu modellerimiz ise 38LT hacmindedir. Kova üzerinde yönetmeliğe uygun uyarı stickerları bulunmaktadır. Maske eldiven çöp kutusu modellerimiz hakkında bilgi almak ve için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Pedallı maske eldiven atık kovası modellerimiz 304 kalite paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Arkasında bulunan mekanizma uzun süreli kullanımlar için uygundur. Kova altlarında yüzeye zarar vermemesi için plastik tapa kullanılmaktadır. Kapak çapı 70 derece açılarak maske eldiven atıklarının atılmasını kolaylaştırmaktadır.

Sallanır kapak maske eldiven atık kutusu modelimiz 38 LT kapasitelidir. Kova altında yerle temasını engelleyici plastik bulunmaktadır. Kova içerisine poşet takılacak özel aparat ile birlikte verilmektedir.

Neden Maske Eldiven Atık Kutusu Kullanılmalı

Çevreyi kirleten yüz maskeleri ile sürdürülebilir çözümler arayışı sürüyor. Yeni ürünlere dönüştürülebilirler mi? Veya organik malzemelerden yapılmış maskeler salgın kirliliği azaltabilir mi?

Bilim adamları, bu salgının küresel olarak her ay 129 milyar yüz maskesi ve 65 milyar eldiven kullandığımızı tahmin ediyorlar. Deniz kuşları da dahil olmak üzere deniz yaşamının bu öğeleri yuttuğuna veya bunlara takıldığına dair raporları daha önce gördük. Salgın, tek kullanımlık plastiklerin patlamasına yol açtı – atıklarımızı yönetmenin daha iyi yollarını bulmamız için ne kadar çaresizce ihtiyacımız olduğunu ortaya çıkardı. 

Geri dönüştürmek için bu Sıfır Atık Kutusunu kullanın

Toz maskeleri, FFP2 (veya “N95” olarak adlandırılan), FFP3 ve cerrahi maskeler (tıbbi bir ortamdan gelmedikleri sürece) gibi plastikten yapılmış tüm tek kullanımlık yüz maskelerini kabul ediyoruz. Tek kullanımlık maskeler ise sıfır atık kapsamında sayılmamaktadır. Tek kullanımlık maskelerin Maske eldiven çöp kovası ile toplanarak biriktirilmesi gereklidir.

Neden maske eldiven atık kutusu kullanmalıyız

Tek kullanımlık maskeler covid-19 salgınından öncede çevre için oldukça zararlı ürünlerdi. Maske atıkları okyanus ve denizlerin kirlenmesine sebep oluyordu. Türkiye’de başlatılan sıfır atık projesi ile ismini duymaya başladığımız sıfır atık mavi projesi kapsamında maske atıklarımızın toplanması gereklidir.

Birincisi, maskelerde bulunan kimyasallar çevremiz için potansiyel bir tehdittir. Tıbbi yüz maskeleri, dokunmamış kumaş ve aktif karbona ek olarak , işlem sırasında çok sayıda toksik madde açığa çıkarması ve parçalanması uzun zaman alan bir tür ticari plastik olan büyük miktarlarda polipropilen (PP) içerir . Piyasada satılan tüm yüz maskelerinin sıkı kalite testlerinden geçmesi gerektiğinden, bu maskelerin kolayca bozulmayacağını ve atılmalarının yalnızca çevremiz ve ekosistemler üzerinde olumsuz etkiler yaratacağını varsaymak doğru olur.

Küresel pandeminin etkilerini azaltmak elbette kesinlikle çok önemlidir. Bununla birlikte, virüsün yayılma hızını sınırlamak söz konusu olduğunda maskeler çok yardımcı olsa da, karşılaştığımız soruna mükemmel bir çözüm değildir: Kirlilik. Ne yazık ki, tek kullanımlık, atılabilir yüz maskelerinin kullanılması, beraberinde bir sürü affedilemez çevre sorunları getiriyor.

Dünya Yüz Maskesi İsrafını Azaltmanın Önemi

Yüz maskesi israfı konusu giderek artan bir endişe haline geldikçe, bireyler olarak bir tavır almalı ve kararlarımızın gezegenimiz üzerindeki doğrudan etkisini dikkate almalıyız. Tek kullanımlık maskeleri kullanmayı seçerek, sürekli genişleyen bu küresel krize katkıda bulunuyoruz.

Hepimizin dünyadaki plastik sorununun gerçek boyutu hakkında kendimizi eğitmesi ve tek kullanımlık yüz maskesi seçmemizin zararlı etkisini anlamamız çok önemlidir. Kaliteli, yeniden kullanılabilir bir ürün bulmanın önemini anlamalıyız. SÜRDÜRÜLEBİLİR maske. Bu istatistikler sizi uyarırsa, yüz maskesi israfının gelgitini tersine çevirmek için yapabileceğiniz eylemler basittir.

Dünyanın israfını azaltmak için, tüm kutuları işaretleyen maskeler kullanmalıyız – hem yeniden kullanılabilir hem de sürdürülebilir bir maskeyi tercih ederken, aynı zamanda bize virüsten günlük koruma sağlayabilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir