Blog

İşinizde Plastik Atıklar Nasıl Azaltılır

İşinizde Plastik Atıklar Nasıl Azaltılır

Her işletme, kuruluş ve birey plastik atığa neden olmaktan suçludur . National Geographic’e göre, tek kullanımlık plastik atığın önümüzdeki yıllarda artmaya devam edeceği tahmin ediliyor ve şu anda ürettiğimiz plastiğin yüzde 40’ı hemen atılan ambalajlar .

İşletmenizin bu anlatıyı değiştirmede üzerine düşeni yaptığından emin olmak istiyorsanız, kuruluşunuzun plastik atıkları nasıl azaltabileceğini ve doğru şekilde kullandığınız plastiği nasıl geri dönüştürebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Tek Kullanımlık Plastiğe Hayır Deyin

Birçok işletme için tek kullanımlık plastikten kolayca kaçınılabilir. Hem ofisinizde kullandığınız plastiği hem de müşterilere sağladığınız plastiği ortadan kaldırabilecek çok sayıda basit yeniden kullanılabilir ikameler vardır.

Örneğin, tek kullanımlık plastik poşetleri yeniden kullanılabilir poşetlerle ve kahve poşetleri, kapsül gerektirmeyen bir cam kahve makinesi ile değiştirebilirsiniz.  

İşletmenizin nerede tek kullanımlık plastik, gereksiz plastik ambalaj vb. Kullandığını incelemek için adımlar atın. Plastiği nerede ziyan ettiğinizi anladıktan sonra, onu ortadan kaldırmak için bir plan yapabilirsiniz. Bu, plastik pipetler, ayrı kahve kremaları ve plastik su şişelerini içerebilir.

Tedarikçileriniz veya satıcılarınız ile gönderilerini paketleme şekilleri hakkında konuşmayı düşünün. Belki de paletlerin etrafına sarılı plastik filmleri kesebilir veya kesebilirler ya da ambalaj yer fıstıklarını geri dönüştürülebilir kağıtla değiştirebilirler.

Depozito-İade Programı Oluşturun

Depozito iade planı (DRS), tüketicilerin plastik bir ürün satın aldıklarında küçük bir “depozito” ödemelerine olanak tanır. Ürün iade edildiğinde, tüketici depozitoyu geri alır ve işletmeniz ürünü uygun şekilde yeniden kullanabilir veya geri dönüştürebilir.

İşletmenize bağlı olarak, bir DRS mantıklı olabilir. Bakkallar, marketler ve tüketicilere plastik ürünler sağlayan diğer işletmeler kendi DRS süreçlerini oluşturabilir.

Plastik Geri Dönüşüm Sembollerini Çözmeyi Öğrenin

  • Sembol 1, PETE veya PET: Polietilen Tereftalat. Buna soda, meyve suyu ve su şişeleri gibi şeyler dahildir.
  • Sembol 2, HDPE: Yüksek Yoğunluklu Polietilen. Buna süt sürahileri, temizlik ürünleri ve kişisel hijyen ürünü şişeleri dahildir.
  • Sembol 3, PVC veya V: Polivinil Klorür. Bu, temiz gıda ambalajı, dış cephe kaplaması ve pencereleri içerir.
  • Sembol 4, LDPE: Düşük Yoğunluklu Polietilen. Buna alışveriş torbaları ve sıkılabilir şişeler dahildir.
  • Sembol 5, PP: Polipropilen. Buna oyuncaklar, şurup şişeleri, ilaç şişeleri ve pipetler dahildir.
  • Sembol 6, PS: Polistiren. Buna sert ambalajlar, CD kutuları, paket kapları ve yumurta kartonları dahildir.
  • Sembol 7, Çeşitli: Bu, büyük galonluk su şişelerini, bilgisayar kasalarını ve naylonu içeren çeşitli bir kategoridir.

Resim tabanlı, renk koordineli tabela, geri dönüşüm alışkanlıkları oluşturmanın ve çalışanları eğitmenin en iyi yollarından biridir. Kâr amacı gütmeyen kuruluş Recycle Across America , kutular için toplum çapında standartlaştırılmış etiketleri yarattı. Etiketler, çöp kutusundaki karışıklığı ortadan kaldırarak, insanların daha fazla geri dönüşümünü kolaylaştırırken, kirliliği de azaltır. Recycle Across America, tüm ayırma gereksinimleri için etiketlerin yanı sıra benzersiz ayırma sistemleri ve kutuları için özel çözümler sunar.

Plastik bir öğenin üzerinde yukarıdaki sembollerden biri olması, kaldırım kenarı geri dönüşüm programınız tarafından kabul edileceği anlamına gelmez. Yerel yasalarınız hakkında bilgi edinin ve daha fazla bilgi için nakliye firmanızla iletişime geçin.

Plastiksiz İlerlemenizle Gurur Duyun

Bazı işletmeler sadece daha fazla geri dönüştürmeyi hedeflerken, diğer işletmeler tanımlanmış sürdürülebilirlik hedefleri belirlemeyi tercih ediyor. TRUE Sıfır Atık Sertifikasyon sistemi gibi programlar , her türden işletme ve tesisin sıfır atık hedeflerini tanımlamasına, takip etmesine ve ulaşmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bir işletme, belediye katı atıklarının (MSW) yüzde 10’undan daha azını çöplüklere veya yakma tesislerine gönderdiğinde, sıfır atık elde etmiş olur. Atık ortağınız veya üçüncü taraf sürdürülebilirlik ortağınız, işletmeniz için anlamlı olan hedefleri nasıl yapılandıracağınızı belirlemenize ve kuruluşunuz için başarının ne anlama geldiğini tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Plastik atıkların nasıl azaltılacağını öğrenmekle işiniz bitmedi mi? Sıfır atık kutuları ile geri dönüşümünüzü hızlandırın. Metal Sıfır Atık Kutuları çeşitlerimize hemen göz atın.

ÜRÜNLER

İşinizde Plastik Atıklar Nasıl Azaltılır
İşinizde Plastik Atıklar Nasıl Azaltılır
İşinizde Plastik Atıklar Nasıl Azaltılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir