Blog

Hangi Atık Ne renk Sıfır Atık Kutusuna Atılır?

Döngüsel ekonominin çalışmasını sağlamak için atıkları ayırıyoruz. Arka bahçedeki veya ön bahçedeki farklı kutuları hepiniz biliyorsunuz. Ancak, belirli bir atığın hangi çöp kutusuna ait olduğu her zaman net değildir. Özellikle sınırdaki durumlarda büyük bir belirsizlik var. Bu nedenle size ayırma ipuçlarımızı sunuyoruz: Böylece her atık doğru çöp kutusuna atılır bilmeniz gereklidir.

Kutu RengiAtık TürüÖrnekler
MaviKağıtGazete, dergi, karton kutu, kağıt poşet, defter, zarf
SarıPlastikPet şişe, deterjan kutusu, poşet, oyuncak
YeşilCamŞişe, kavanoz, bardak
GriMetalTeneke kutu, alüminyum folyo, tel
KahverengiOrganikMeyve ve sebze atığı

Mavi Sıfır Atık Kutusuna Ne Atılır?

Mavi geri dönüşüm kutusuna nelerin atılacağı konusunda her zaman kafa karışıklığı vardır. Burada kağıt bidonuna neyi atıp atamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kağıt bidonu atık kağıt, karton ve karton kutuları toplamak için kullanılır. Doğası gereği bu malzemeler yeniden kullanıma çok uygundur. İçerdiği lifler kompozitten çıkarılabilir ve tekrar bir fiber kompozit içinde kullanılabilir. 

Geri dönüştürülmüş lifler kullanılarak kağıt üretiminde kullanılan odun miktarı azaltılabilir. Bununla birlikte, birçok kağıt türü, taze lifler eklenmeden yapamaz. Ayrıca, lifler her geri dönüştürüldüklerinde kısalır. Bu, olası kullanım sayısını azaltır: örneğin karton, gerekli stabiliteyi elde etmek için belirli bir oranda uzun liflere ihtiyaç duyar. Bu nedenle, geri dönüştürülmüş liflerin kullanımı yalnızca sınırlı bir ölçüde mümkündür. 

Gazete kağıdı gibi diğer alanlarda, geri dönüştürülmüş kağıt liflerinin% 100’ü kullanılabilir. Kağıt geri dönüşümünün tam olarak nasıl işlediğini ve hangi tür kağıt geri dönüştürülmüş liflerin kullanıldığını kağıt döngüsü hakkındaki yazımızda öğrenebilirsiniz.

Mavi atık kutusuna neler atılır?

İlk bakışta göründüğü kadar basit olsa da, bir şeyin gerçekten kağıt çöp kutusuna düşmesi gerekip gerekmediği her zaman net değildir. Aşağıda, bu nedenle size mavi bidona neleri güvenle atabileceğinize ve hangi atığın farklı bir konteynere atılmasının daha iyi olduğuna dair bir örnek göstereceğiz.

Kağıt geri dönüşüm kutusuna ne atılır?

Baskı ürünleri : Bilgi almak için tasarlanmış her türden basılı kağıt mavi kutuya atılabilir. Buna gazeteler, dergiler, reklam broşürleri, el ilanları, kataloglar ve dergiler dahildir. Bunun için kullanılan kağıtların bir kısmı zaten geri dönüştürülmüş kağıttan (özellikle gazete ve broşürler) oluşur veya geri dönüştürülmüş kağıt üretmek için kullanılabilir. 

Karton ve kağıt ambalaj : Karton veya kağıttan yapılan ürünler kağıt israfıdır. Bu, baskılı karton kutular, kağıt poşetler, yumurta kartonları, ambalaj kağıtları vb. İçin geçerlidir. Lütfen kağıdın işlenmemiş olması gerektiğine dikkat edin. 

Ofis malzemeleri : Defterler ve kitaplar, yazı ve yazıcı kağıtları ve zarflar (pencereli ve penceresiz) de mavi kutuda kalabilir.

Kağıt sıfır atık kutuna neler atılmamalı?

Tüm kağıt türleri geri dönüşüm için uygun değildir. Kağıt liflerinin geri dönüştürülemeyeceği birkaç durum vardır. Bu kağıtlar geri dönüştürülemez ve bu nedenle kağıt bidonuna atılamaz:

 • Islak mukavemetli kağıtlar : Islanmayı önlemek için işlenen kağıt, geri dönüşüm sürecinde hamur haline getirilemez. Bu, kağıt geri dönüşümünde en önemli iş adımının ıslak mukavemetli kağıtlarla mümkün olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, özellikle çıkarılabilir bardakların kağıt bidonunda yeri yoktur ve artık atıklara aittir.
 • Emdirilmiş ve kaplanmış kağıtlar : Bu tür kağıtlar, ıslak mukavemetli kağıda benzer nedenlerle geri dönüştürülemez. Bunlar, her şeyden önce yiyecekle birlikte kullanılan karton ve kağıtları, ör. B. pizza kutuları veya fırın kağıtları, aynı zamanda makbuzlar veya biletler gibi termal kağıtlar. Bunlar artık atık olarak bertaraf edilmelidir.
 • Kirli kağıtlar : Çok kirli kağıtlar geri dönüşüme uygun değildir. Kalıntılar, geri dönüştürülmüş kağıdın kalitesini etkileyecektir. Kozmetik ve mendiller, mutfak kağıtları veya kağıt peçeteler gibi hijyen kağıtları etkilenir. Çok kirli ambalajlar bile kağıt atığına girmez.
 • Duvar Kağıdı : Duvar kağıtları da liften yapılmış olsa da geri dönüşümlü kağıt üretimi için uygun değildir. Bu nedenle duvar kağıtları mavi kutuya ait değildir.
 • Fotoğraflar : Fotoğraflar kuşe kağıtlar üzerinde geliştirilmiştir. Kağıt, çeşitli katkı maddeleri ve kimyasallarla o kadar yoğun bir şekilde işlenir ki, kağıt geri dönüşümü için uygun değildir.
 • İçecek kartonları : Adlarında “karton” olsa bile – Tetrapak gibi içecek ambalajları kağıt bidonuna atılmaz. Sarı bidona kompozit malzeme olarak atılmalıdırlar.

Sarı Sıfır Atık Kutusuna Ne Atılır?

Sarı renkli geri dönüşüm kutusu plastik malzemelerden yapılmış ürünleri atmak için doğru yerdir. Geri dönüştürülebilir malzemelerin artık kullanım amaçlarına göre değil, yalnızca malzemelerine göre sınıflandırılması gerekiyor. 

Sarı bidona atılabilmesi için ürünün tamamen boşaltılması gerekir. Geri dönüşüm kutusuna atabileceğiniz malzemeleri aşağıda listeliyoruz. Geri dönüşüm kutusunda neyin olmaması gerektiği hakkındaki bilgiler muhtemelen aynı derecede önemlidir.

Plastik kutusuna ne atılır?

Plastikten yapılan tüm ürünler geri dönüşüm kutusuna atılabilir. Plastikler türe göre ayrılır ve çoğu durumda yeniden işlenebilir. Geri dönüşüm mekanik olarak mümkün değilse, plastikler çeşitli bağlamlarda dolgu maddesi olarak kullanılabilir. İyi kalori değerleri nedeniyle, termal geri dönüşüm de plastik için bir seçenektir. 

Örnekler:

 • çeşitli plastik nesneler (ör. oyuncaklar, saksılar, kaseler)
 • Folyolar
 • Plastik şişeler (örn. Yemeklik yağ, meyve suyu, bulaşık deterjanı)
 • Köpük (örn. Strafor )
 • Paketleme kabı (ör. Serpme, yoğurt, diş macunu için)

Plastik sıfır atık kutuna neler atılmamalı?

Ampuller, flüoresan tüpler ve enerji tasarruflu lambalar geri dönüşüm kutusuna atılmamalıdır. Lambalar için özel geri alma sistemleri vardır. Çoğu durumda, ampuller satın alındıkları perakende satış noktasına iade edilebilir.

Aynısı piller ve akümülatörler için de geçerlidir . Onlar için ayrı bir geri dönüşüm döngüsü vardır, bu nedenle perakende satış mağazalarında ve özel toplama noktalarında konteynerler aracılığıyla geri alınırlar. 

Tekstil geri dönüştürülebilir malzeme grubuna ait değildir. Giysileri atmak için kullanılmış giysi toplama veya en yakın geri dönüşüm merkezini kullanın. Özel özellikleri nedeniyle, Strafor sadece dolgu malzemesi olarak değil, aynı zamanda bir yapı malzemesi olarak da popülerdir. Materyal yalıtım için kullanılmışsa, sarı bidona atılmaz ve ayrı olarak imha edilmelidir.

Yeşil Sıfır Atık Kutusuna Ne Atılır?

Cam geri dönüşüm kutusuna atılabilecek ürünler:

 • Konserve kavanozları
 • Reçel kavanozları
 • İçecek şişeleri

Geri dönüşüme uygun olmayan cam türleri

 • Araba ve düz cam
 • Kristal cam ve kurşun kristal cam
 • Laboratuvar camı
 • yanmaz camlar
 • Özel camlar 
 • Cam seramik (örneğin Ceran)
 • Ampuller ve floresan tüpler
 • Telli cam
 • Elektrikli cihazlardan camlar (özellikle televizyon tüpleri )

Gri Sıfır Atık Kutusuna Ne Atılır?

Metallerin geri dönüşümü kolaydır. Bir yandan kolaylıkla tasnif edilebilirken diğer yandan geri dönüşüm sırasında kalite kaybı yaşanmaz. Ham maddenin yeniden kullanılabilmesi için, geri dönüşüm kutusunda merkezi bir toplama en uygun yoldur. Bunu yaparken, yeni metal ürünleri üretmek için daha az kaynak ve daha az enerjiye ihtiyaç duyulmasına katkıda bulunurlar. Bu şekilde çevreyi korursunuz ve gelecek nesillerin de bu dünyanın hammaddelerine erişebilmesini sağlarsınız.

Metal atık örnekleri:

 • Kutular (hazır yemekler, turşular veya Spry kutuları için konserve yiyecekler )
 • Şişe kapakları (taç kapakları)
 • Ev eşyaları (ör. Tencere, tava)
 • Kahve kapsülleri
 • Aletler (ör. Arızalı tornavidalar)
 • Alüminyumdan yapılmış tek kullanımlık sofra takımı

Hangi Atık Hangi Renk Kutuya Atılır?

Sıfır atık projesi ile birlikte hayatımıza giren geri dönüşüm oluşumları toplumda hangi atığın hangi renk kutuya atılacağı hakkında fikir karışıklıklarına neden olmuştur. Atıklarımızı sıfır atık kutuları ile birbirinden ayırarak birikirmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir