Blog

geri dönüşümün faydaları

Geri dönüşümün 7 faydası

Çevre Yasası incelendiğinde, Türkiye’nin geri dönüşüm oranlarına yeniden odaklanıldı. İşte geri dönüşümün neden bu kadar iyi bir şey olduğuna dair bir hatırlatma – siz ve gezegen için. Geri dönüşüm alışkanlıklarımızı hem evde hem de okullarda ve işyerlerinde büyük ölçüde iyileştirmemiz gerekiyor. Birleşik Krallık’ın günlük atıklar için genel geri dönüşüm oranları, AB hedefi olan% 50’nin hala altında.  Sıfır atık kampanyası ile geri dönüşüme hız verildi.

1. Doğal kaynakları korumak 

Dünyanın doğal kaynakları sınırlı ve bazıları çok yetersiz.

Temel düzeyde:

  • Kağıt ve ahşabın geri  dönüşümü ağaçları ve ormanları kurtarır. Evet, yeni ağaçlar dikebilirsiniz, ancak bakir yağmur ormanlarının veya eski ormanlık alanların yerini kaybolduktan sonra değiştiremezsiniz. 
  • Plastiğin geri dönüşümü , daha az yeni plastik oluşturmak anlamına gelir ki bu kesinlikle iyi bir şeydir, özellikle de genellikle fosil yakıtlı hidrokarbonlardan yapıldığı için.
  • Metallerin geri dönüşümü, riskli, pahalı ve zarar verici madencilik ve yeni metal cevherlerinin çıkarılmasına daha az ihtiyaç olduğu anlamına gelir.
  • Camın geri dönüşümü, kum gibi yeni hammadde kullanma ihtiyacını azaltıyor – inanması zor görünüyor, ancak bazı kum türlerinin tedariki dünya çapında azalmaya başlıyor.

2. Ekosistemleri ve vahşi yaşamı korumak

Geri dönüşüm, Dünya’dan yeni hammaddeler yetiştirme, hasat etme veya çıkarma ihtiyacını azaltır. Sıfır atık kutuları ile geri dönüşümü hızlandırmalıyız.

Bu da doğal dünyaya verilen zararları ve zararları azaltır: daha az orman kesilir, nehirler yön değiştirir, vahşi hayvanlar zarar görür veya yerlerinden edilir ve su, toprak ve hava kirliliği azalır. Organize Sanayi Bölgesi Sıfır Atık Kutuları kullanılmalı ve yaygınlaşmalıdır.

Ve elbette, plastik atıklarımız güvenli bir şekilde geri dönüşüme sokulmazsa, nehirlere ve denizlere sürüklenebilir veya yıkanabilir ve sonunda yüzlerce veya binlerce mil uzağa gidebilir, kıyıları ve su yollarını kirletebilir ve herkes için sorun haline gelebilir. 

3. Hammadde talebini azaltmak

Yukarıdaki 2. maddede olduğu gibi – dünyanın yeni mallara olan artan talebi, en yoksul ve en savunmasız insanların (örneğin, ormanlar veya nehir sistemleri etrafında yaşayanlar) evlerinden çıkarılmasına veya başka bir şekilde sömürülmesine yol açtı. Orman toplulukları, ucuz kereste arayışlarının bir sonucu olarak kendilerini tahliye edilmiş bulabilirler ve nehirler, üretim atıklarıyla lanetlenebilir veya kirlenebilir. Siteler İçin Sıfır Atık Kutuları oldukça önemli olup atıkların toplanmasını sağlamaktadır.

Mevcut ürünleri geri dönüştürmek, başka birinin topluluğuna zarar vermekten veya yeni hammadde arayışına girmekten çok daha iyidir.

4. Enerji tasarrufu 

Geri dönüştürülmüş malzemelerden ürünler yapmak, onları yeni hammaddelerden yapmaktan daha az enerji gerektirir. Bazen enerjide çok büyük bir farktır. Örneğin:

  • Eski ürünlerden (geri dönüştürülmüş kutular ve folyolar dahil) yeni alüminyum üretmek , onu sıfırdan yapmaktan% 95 daha az enerji kullanır. İçin çelik bir% 70 enerji tasarrufu ile ilgili.
  • Yapma kağıdı hamur haline geri dönüştürülmüş kağıttan saf ağaç liflerinden yapma% 40’dan daha az enerji tüketir. 
  • Bir cam şişenin geri dönüştürülmesinden tasarruf edilen enerji miktarı eski bir 100 watt ampulü 4 saat ve yeni bir düşük enerjili LED eşdeğerini çok daha uzun süre çalıştırabilir. Sıfır İsrafa Gitmenin Günlük Yolları yazımızı hemen inceleyiniz.

5. İklimi değiştiren karbon emisyonlarını azaltmak

Geri dönüşüm, yeni hammaddeleri tedarik etmek ve işlemek için daha az enerji kullanmanız gerektiği anlamına geldiğinden, daha düşük karbon emisyonları üretir. Ayrıca, potansiyel olarak metan salgılayan atıkları düzenli depolama sahalarının dışında tutar. 

6. Atık toplama ve bertarafından daha ucuza

Londra’daki Lambeth konseyi, 2017’de “geri dönüştürülmüş atıkları bertaraf etmenin genel çöplere göre 6 kat daha ucuz” olduğuna işaret etti. Yani, ne kadar çok geri dönüştürürseniz ve çöp kutusuna ne kadar az koyarsanız, o kadar çok para tasarrufu sağlanır, bu da haneler, işletmeler ve yerel kamu hizmetleri için iyi olmalıdır.

Gıda atığının ve yeşil atığın geri dönüşümü de harika bir fikirdir ve genellikle daha fazla gıda ve diğer mahsulleri yetiştirmek için kullanılabilecek çok sayıda değerli kompost üretir. 

Kutular veya şişeler için getirilen yeni bir depozito iade planı, geri dönüşüm için ek bir finansal teşvik sunabilir – çünkü yapmazsanız depozitonuzu kaybedersiniz. 

7. İşler oluşturma

Birkaç yıl önce yayınladığımız bir rapor, atıklarımızın% 70’ini geri dönüştürme hedefine ulaşabilirsek (şu anda yaklaşık% 45) 2025 yılına kadar İngiltere’de en az 50.000 yeni iş yaratılabileceğini hesapladı. Hırslı ama ulaşılabilir. 

Yeni işlerin yaklaşık 30.000’i doğrudan geri dönüşümde olacak, kabaca 20.000’den fazla tedarik zincirinde ve daha geniş ekonomi.

ÜRÜNLER

Geri dönüşümün 7 faydası
Geri dönüşümün 7 faydası
Geri dönüşümün 7 faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir