Blog

Elektronik Geri Dönüşüm

Elektronik Geri Dönüşüm – İşletmenizin E-Atıklarını Geri Dönüştürme

Günümüzde işletmelerin çoğu, kendi pazarlarında operasyonel ve alakalı kalmak için elektroniğe güveniyor. İşletmenin talepleri arttıkça elektronik ihtiyaçlarımız da artıyor. Şirketler sürekli olarak yoğun günlük iş yüklerini daha iyi idare edebilecek en yeni, en hızlı ve en akıllı teknolojileri arıyor. Geri dönüşümün ilk kuralı atıklarımızı biriktirmemizdir, atıklarımızı sıfır atık kutuları ile biriktirmemiz gereklidir.

Toplumumuzdaki teknolojik inovasyonun sürekli hızlanan hızıyla, bu öğeler yararlı ömürlerinin sonuna geldiğinde elektroniklerimizi nasıl elden çıkardığımızın bilincinde olmalıyız. Bilgisayarınız yeterince hızlı olmadığında, konferans salonundaki televizyonunuz yeterince büyük olmadığında veya küçük işletmenizi kurarken kullandığınız eski yazıcının emekliye ayrılması gerektiğinde ne yaparsınız?

Rubicon’un misyonu israfı sona erdirmektir. Bu yazıda, elektronik cihazların pervasızca imha edilmesinin yalnızca sürekli artan elektronik atık birikimine (e-atık) nasıl katkıda bulunduğuna bakacağız . E-atığın ne olduğunu, sağlığımızı ve çevremizi nasıl etkilediğini ve işletmelerin etkili bir elektronik geri dönüşüm programını nasıl uygulayabileceğini ele alacağız.

E-Atık nedir?

Elektronik atık (e-atık) artık kullanışlı olmayan, işlevsel olmayan veya eskimiş herhangi bir elektronik cihazı ifade eder.

Elektronik atık, ülkemizin atık akışının en hızlı büyüyen segmentlerinden biridir. Tüm bozuk, kullanılamaz veya eski / eski elektronik cihazları, bileşenleri ve malzemeleri kapsar. E-atık ayrıca, yeniden kullanılacak, yeniden satılacak, kurtarılacak veya geri dönüştürülecek elektronik cihazları kapsayan bir elektronik geri dönüşüm programı aracılığıyla geri dönüştürülebilen öğeleri de içerir.

E-Atık ile İlgili Sorunlar

Elektronik söz konusu olduğunda yanlış bir güvenlik duygusu olma eğilimindedir. Çoğu zaman, cihazlarımızın kullanım ömrü sonunda tehlikesiz olduğunu düşünüyoruz. Maalesef bu durumdan çok uzak.

Bu, onları atık olarak görmeyi zorlaştıran şık yüzeylere bağlanabilir. Çöplüklerde eski televizyonların ve dizüstü bilgisayarların görüntülerini gördüğünüzde, yalnızca görünüşte zararsız dış görünüşlerini görebilirsiniz. Ancak elektronik atıkları bu kadar tehlikeli yapan, göremediğiniz şeydir.

Cihazlarımızın içinde aşağıdakiler dahil bir dizi zararlı malzeme bulunabilir:

 • Merkür;
 • Berilyum;
 • Öncülük etmek;
 • Kadmiyum;
 • Arsenik; ve
 • Bromlu alev geciktiriciler.

Doğru kullanılmazlarsa ve maruziyet meydana gelirse, tüm bu unsurlar ciddi bir insan etkisine sahip olabilir. Organ hasarına, nörolojik hasara ve ağır hastalığa neden olabilirler. Bu sorunlar, e-atıkları doğrudan işleyen çalışanlar için bir risktir ve fazla e-atığı sevk eden topluluklar için bir tehdit oluşturur.

Elektronik Kirlilik: E-Atıkların Çevreye Etkileri

Elektronik atık, dünyanın havası, suyu ve toprağı üzerinde çok gerçek bir küresel etkiye sahiptir:

E-Atıkların Atmosfere Etkisi

E-atık yakmak, bir bertaraf yöntemi veya bakır gibi değerli metalleri çıkarmanın bir yolu olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, bilgisayar monitörlerinin ve diğer elektronik cihazların yanması, havaya kirletici maddelerin (hidrokarbonlar, ağır metaller ve bromlu dioksinler gibi) salınmasına neden olabilir.

Bu, genel sağlık ve hava kalitesi önlemlerimizi etkiler.

E-Atıkların Su Üzerindeki Etkisi

Kurşun, baryum, cıva ve lityum gibi ağır metaller cep telefonlarında ve bilgisayar pillerinde bulunabilir. Bu kirleticiler uygun olmayan bir şekilde işlendiğinde veya bir çöp sahasına atıldığında, toprağa sızabilir ve sonunda yeraltı suyuna ulaşabilir.

Yeraltı suyuna ulaştıktan sonra, ağır metaller akarsulara, göletlere, göllere ve nehirlere girebilir. Bu ağır metaller, su sofralarını onlara dayanan topluluklar, hayvanlar ve bitkiler için zehirli ve kullanılamaz hale getirir.

E-Atıkların Toprak Üzerindeki Etkisi

Toprak, içinden ağır metallerin su bulduğu bir kanaldır ve bu nedenle bu zararlı kirleticilerden etkilenmez. E-atık, “toprak-mahsul-gıda yolu” üzerinde güçlü bir olumsuz etkiye sahiptir.

Toprak-ekin-gıda yolu tam olarak göründüğü gibidir — mahsuller toprakta büyür ve yiyecekler mahsullerden gelir. Toprak, e-atıklardan sızan ağır metallerle kirlendiğinde, mahsuller ve sağladıkları yiyecekler kirlenir. Bu, hastalığa yol açabilir ve temiz gıda üretimi için uygun tarım arazilerini kısıtlayabilir.

İşletmeniz için Elektronik Geri Dönüşüm Çözümleri

E-atık çevreye çok zararlı olduğundan, onu atmanın en iyi yolu nedir? Sık sık teknoloji yükseltmeleriyle dolu modern bir işyerinde (veya uzaktan çalışma ortamında), şirketler elektronik atık geri dönüştürme girişimlerini iyileştirmek için nasıl çalışabilir?

Elektronik kirlilik sorununu daha da kötüleştirmemek için işletmenizin teknoloji ile sorumlu bir şekilde var olmasının basit yolları vardır.

İşletmenizin elektronik geri dönüşümünü idare etmesine ve bu sürekli büyüyen atık biçimiyle mücadele etmesine yardımcı olacak üç adımı burada bulabilirsiniz.

1) Bilgilendirilmiş Satın Alımlar Yapın

E-atıklarla uğraşmaktan kaçınmanın en iyi yolu, elektronik cihazların ilk etapta israf olmasını önlemektir. Bu e-atık yönetimi yöntemi satın alma aşamasında başlar.

Çoğu zaman şirketler, çalışanların kullanımı için toplu elektronik alımlar yapacaklar. En iyi incelemeleri içeren en ucuz seçeneği aramak yerine, önceden biraz araştırma yapın.

Şirketinizin ihtiyaçları için en iyi elektronik seçenekleri bulmak, yerel bir perakendeciyle konuşmak kadar basit olabilir. “Hangi markalar en düşük getiri oranlarına sahip?” Gibi sorular sorarak ve “En az tamir etmek için hangi modellere ihtiyacınız var?” alıcılar, en bilinçli ve sürdürülebilir kararları almak için gerçek dünya bilgileri edinebilir.

2) Elektronik Cihazlarınızı Onarın veya Yükseltin

Elektronik söz konusu olduğunda, eski her zaman modası geçmiş anlamına gelmez. Bu, BT departmanınızın yardımcı olabileceği bir alandır. BT’nin onarımın veya yükseltmenin maliyet-faydalarını değerlendirmesini sağlamak, iş makinenizin meraya çıkarılması gerekip gerekmediğini veya yalnızca bazı basit düzeltmelere ihtiyaç duyup duymadığını size bildirir.

Ayrıca, ek bellek, sabit sürücüler veya yazılım yükseltmeleri, eski elektronik cihazların daha yeni görünmesini ve daha verimli çalışmasını sağlayabilir. Bu, şirketinizden gönderilen e-atık oranını düşürecektir.

Kendin yap seçeneklerini unutma. Bu kadar eğilimli olanlar için, birçok ofis elektroniği için çevrimiçi olarak temin edilebilecek çok çeşitli temel onarım eğitimleri vardır – bir düzeltmeyi bulmak yalnızca birkaç tuşa basmak olabilir.

3) Elektronik Cihazlarınızı Satın, Takas Edin veya Bağışlayın

Ofis elektroniğiniz gerçekten yollarının sonuna ulaştığında, bir şeyi hatırlamak önemlidir: Bir adamın çöpü, diğerinin hazinesidir.

Şirketinizin kullanılmış elektronik cihazlarını satmayı veya bağışlamayı seçseniz de, BT departmanınızın şirket bilgilerinin elektronik ekipmanını boşaltmadan önce tamamen sildiğinden emin olmanız çok önemlidir.

Bağış yapmak, hala yararlı ancak modası geçmiş elektronik cihazlar için mükemmeldir. Bu e-atık yönetimi biçimi, yalnızca elektronik kirliliği azaltmanın harika bir yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda muhasebe departmanınızı da mutlu edebilir. Vergi indirimleri, elektronik bağış yapmanın değerli bir ürünü olabilir. Ayrıca bağış yapmak, işletmenizin bilgisayar, telefon veya tablet gibi öğeleri, gelişmekte olan ülkelerdeki yetersiz fonlu okullar veya çocuklar da dahil olmak üzere bunlara en çok ihtiyaç duyanların eline bırakmasına olanak tanır.

İşletmenizin E-Atıklarını Nasıl Geri Dönüştürürsünüz?

Bazen elektronik bir ürün o kadar uzağa gitmiştir ki, onu onarmak, satmak veya bağışlamak artık bir seçenek değildir. Bu durumlarda, elektronik cihazlarınızı geri dönüştürme zamanıdır.

Eski bilgisayarlar, ofis ekipmanları, televizyonlar, telefonlar ve genel tüketici elektroniği, günlerinin geri kalanını bir çöplükte geçirmekten daha yüksek bir amaca sahiptir. Aslında, geri dönüştürülebilir elektronikler, emtia ve potansiyel gelir üreticileri olarak görülmelidir. İşletmenizin büyüklüğüne, konumuna ve e-atık türüne bağlı olarak, eski satın alımlarınız yeni nakit akışı yaratabilir.

Elektronik Geri Dönüşümün Faydaları

Sonunda e-atık haline gelen yepyeni elektroniklerin üretilmesi, metaller, plastikler ve cam gibi çok sayıda kaynak gerektirir. Bu üç kaynağı yaratma süreci, yüksek miktarda fosil yakıt, kimyasal ve su gerektirir.

Örneğin bir masaüstü bilgisayar oluşturmayı ele alalım. Tek bir bilgisayar oluşturmak için 530 pound fosil yakıt, 48 pound kimyasal ve 1.5 ton su gerekiyor. Akıllı telefonlar, masaüstü bilgisayarlar kadar kaynak tüketmiyor, ancak yaklaşıyorlar. Akıllı telefonlar ve cep telefonlarıyla ilgili iyi olan şey, oluşturmak için kaynakları kullanmalarına rağmen, gümüş, altın, paladyum ve bakır gibi değerli metallerden yapılmış olmalarıdır, yani bu metaller doğru bir şekilde geri dönüştürülür ve gelecekteki elektronik üretim için yeniden kullanılırsa geri kazanılabilir. . Birleşmiş Milletler’e göre, elektronik atık, değerli metal birikintileriyle yeryüzündeki tüm madenlerden 40 ila 50 kat daha zengindir.

Bununla birlikte, e-atıktaki altının yalnızca yüzde 10-15’i uluslararası alanda başarılı bir şekilde geri kazanılıyor. Daha yüksek bir e-atık geri dönüşümü ve kaynak toplama oranıyla, şirketler değerli ham metalleri dünyadan çıkarmak yerine mevcut metalleri ve malzemeleri yeniden kullanabilir.

Elektronik Atık Ölçeği ve Elektronik Kirlilik

Son birkaç yılda e-atık, dünyadaki atık akışının en hızlı büyüyen sektörlerinden biri haline geldi. Küresel bir medeniyet olarak karşı karşıya olduğumuz e-atık sorunu hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Kullan ve at kültürü olarak geliştiğimiz için, akıllı telefonlarımız yükseltmenin kurbanı olan tek cihaz değil. Sürekli gelişen teknolojiye olan saplantımız, tüm ürünlerimize yüksek bir standart koydu ve her neslin bir öncekini hızla geliştirmesini talep etti.

Hızlı devir genellikle bizim çevremizde olur çünkü elektronikler söz konusu olduğunda gerçekten akıl dışı kalır. Böylece e-atık sorunu büyümeye devam ediyor.

Örnek olarak, hayatınız boyunca siz veya işiniz aşağıdaki maddelerden kaç tanesini çöpe attı?

E-Atık Haline Gelen Cihazlar

 • Cep telefonları
 • Akıllı telefonlar
 • PDA’lar
 • Çağrı cihazları
 • Bilgisayar monitörleri
 • Bilgisayarlar / CPU’lar
 • Dizüstü bilgisayarlar
 • Fotokopi makineleri
 • Yazıcılar
 • Tarayıcılar
 • Faks cihazları
 • Stereolar
 • Radyolar
 • MP3 oynatıcılar (eski iPod’lar gibi)
 • Sabit telefonlar
 • DVD’ler
 • Televizyonlar (tüp, plazma ve LCD, LED)
 • VCR’ler
 • Kameralar
 • CD çalar
 • Video oyun konsolları
 • Tabletler
 • Sanal Gerçeklik (VR) donanımı
 • Sanal Asistanlar (Amazon Echo, Google Home vb.)
 • Elektrikli scooter
 • Taşınabilir hoparlör
 • Güvenlik kameraları
 • Roombas
 • Profesyonel ve kişisel dronlar
 • Projektörler
 • Modemler ve yönlendiriciler
 • GPS Cihazları
 • Akıllı banyo tartıları
 • Bazı termostatlar

Elektronik Geri Dönüşüm Gerçekleri ve İstatistikleri

 1. “E-atık” olarak etiketlenenlerin çoğu aslında hiç israf değildir, ancak yeniden kullanım için kolayca pazarlanabilen veya malzeme geri kazanımı için geri dönüştürülebilen tüm elektronik ekipman veya parçalardır.
 2. Her yıl 50 milyon tonun üzerinde elektronik atık üretiliyor.
 3. Her yıl dünya çapında yaklaşık 1 milyar cep telefonu ve 300 milyon bilgisayar üretime giriyor.
 4. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 140 milyondan fazla cep telefonu çöplüklere atılıyor. Tüm bu cep telefonları geri dönüştürülürse, 25.000 haneye bir yıl boyunca güç sağlamak için yeterli enerji tasarrufu sağlayacaktır.
 5. Amerika Birleşik Devletleri, yıllık e-atık üretimi açısından dünya çapında bir numaradır. Amerikalılar her yıl yaklaşık 9,4 milyon ton elektronik atıyor.
 6. 1 milyon dizüstü bilgisayarın geri dönüştürülmesi, yılda 3.500’den fazla evin kullandığı elektriğe eşdeğer enerji tasarrufu sağlıyor.
 7. Her 1 milyon geri dönüştürülmüş cep telefonunda, 35.274 lbs. bakır, 772 lbs. gümüş, 75 lbs. altın ve 33 lbs. palladyum geri kazanılabilir.
 8. Şu anda e-atıkların yalnızca yüzde 12,5’i geri dönüştürülüyor.
 9. Amerikalılar her yıl 60 milyon dolardan fazla altın ve / veya gümüş içeren cep telefonlarını çöpe atıyor.
 10. Bir ton devre kartının, bir metrik ton mayınlı cevherden 40-800 kat daha fazla altın ve 30-40 kat daha fazla bakır içerdiği tahmin edilmektedir.
 11. Birleşmiş Milletler’e göre, her yıl küresel olarak 20-50 milyon metrik ton elektronik atık atılıyor.
 12. E-atık, Amerika’nın çöp sahalarındaki çöpünün yüzde 2’sini temsil ediyor, ancak genel toksik atıkların yüzde 70’ine eşit.
 13. Bir çalışma, monitörüyle birlikte bir bilgisayar üretmenin en az 1,5 ton su, 48 lbs kimyasal ve 530 lbs fosil yakıt gerektirdiğini tespit etti.
 14. Küresel e-atık miktarının her yıl yüzde 8 artması bekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen elektronik atıkların kabaca yüzde 80’i Asya’ya ihraç ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir