Blog

Cam atıkların geri dönüşümü

Cam Nasıl Geri Dönüştürülür

Cam geri dönüşümü söz konusu olduğunda, konteynır cam… ve diğer her şey vardır. Bunun nedeni, konteynerlerin daha dayanıklı olmalarını sağlamak için kimyasallarla işlemden geçirilmesidir, ancak bu pencereler, aynalar, ampuller ve cam eşyalar gibi şeyler için geri dönüşüm pazarını azaltır. Cam atıklarımızı sıfır atık kutuları ile biriktirmeliyiz.

Cam Geri Dönüşüm İpuçları

Camın kırılmasını önlemek için elinizden geleni yapın. Kırık cam sadece sizin için tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda geri dönüşüm değeri de düşüktür. Cam kırılırsa, atmadan önce plastik bir poşete sarın, böylece temizlik görevlileri camla çalışırken yaralanmazlar.

Pencereler ve aynalar için, malzemeyi işlemek için bir inşaat ve yıkım (C&D) geri dönüştürücüsü bulmanız gerekir. Bu şirketler (özellikle kırılmışsa) tek bir ünite almak istemezler, bu nedenle müteahhit değilseniz, aynalarınız ve pencereleriniz için yerel belediyenizin katı atık ofisi ile bir toplu atık toplama planlamanız gerekecektir.

İnsanlar plastiğin çevre ve sağlık açısından tehlikelerinin farkına vardıkça, cam su şişeleri giderek daha popüler hale geliyor. Yine de, ortalama bir Amerikalı 167 tek kullanımlık su şişesi kullanıyor, ancak bunların yalnızca % 38’ini geri dönüştürüyor .

Konteynersiz camın geri dönüşümü neden bu kadar zor?

Kapsız cam veya “işlenmiş cam”, daha dayanıklı hale getirmek için kimyasallar içerir. Bununla birlikte, cam geri dönüşümünün ilk adımı, ürünü bir fırında eritmektir ve işlenmiş cam farklı bir erime noktasına sahiptir. Cam eşyalar cam şişelerle geri dönüştürülecekse, cam eşyalar erimez ve bu nedenle tüm yükü kirletir. Sıfır atık kovaları ile atıklarınızı biriktirin.

Neden bazı floresan ampuller geri dönüşüm için kabul edilirken diğerleri kabul edilmiyor?

Floresan ampuller (özellikle kompakt floresan ampuller veya CFL’ler) önemli bir geri dönüşüm pazarına ve çok sayıda geri dönüşüm fırsatına sahiptir. Bunun nedeni, ampulün bir çöplükte kırılması durumunda atmosfere salınabilecek toksik ve değerli bir metal olan cıva içermeleridir. Akkor ampuller, halojenler ve ışık yayan diyotlar (LED’ler) cıva içermediğinden, camı toplama ve geri dönüştürme maliyetleri malzemenin değerini haklı çıkarmaz.

Cam geri dönüşümü neden daha önemli değil?

Cam, büyük ölçüde, diğer ürünleri yapmak için kullanılan metal veya yağdan daha yüksek arzda olan kumdan oluşur. Geri dönüştürdüğümüz camın çoğu, işlenmemiş malzeme kullanmanın daha ucuz olabileceği fayans veya zona gibi ürünlere de dönüştürülür. Cam ayrıca metal ve plastikten daha ağırdır ve nakliye sırasında kırılmaya daha yatkındır. Atık toplama kutusu ile sıfır atık kampanyasına katılın.

Peki iyi bir cam su şişesini nasıl seçersiniz?

Cam su şişelerinin popüler olmasının nedenlerinden biri, kalıcı birikme, koku veya kalıntı bırakmamalarıdır. Ancak konu cam olduğunda kalite önemlidir.

Çin’de üretilen cam ürünleri satın almak, özellikle de emaye veya boya söz konusu olduğunda bazı ithal camların kadmiyum veya kurşun içerdiği gösterildiğinden risk taşımaktadır . Ürünlerini Kuzey Amerika gibi daha fazla düzenlemeye sahip daha güvenli bir ortamda üreten bir şirket aramak en iyisidir.

Şişeler Meksika’daki usta cam ustaları tarafından yapılır ve gıda sınıfı silikon aksesuarlar Maine’de üretilir. Şişeler, çoğu cam su şişesinden farklı olarak, her şişeye kendi dokusunu ve stilini veren yarı otomatik bir işlem kullanılarak el yapımıdır.

Şişelerde ve hatta geri dönüştürülebilir ambalajlarda kesinlikle plastik yoktur. Dolayısıyla, plastiksiz bir hayat yaşıyorsanız, son derece düşük karbon ayak izine sahip bir ürünü desteklediğinizden emin olabilirsiniz.

Orta kısım konik ve silikon halkalar güzel bir stilden fazlasını sunar. Şişeyi daha kolay ve rahat bir şekilde tutmanıza izin veren bir işlevi de vardır. Sağlam olacak ve günlük kullanıma dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Cam Şişeler ve Kavanozlar Nasıl Geri Dönüştürülür?

Cam şişeler sıklıkla soda, meyve suyu, bira ve şarap gibi sıvıları paketlemek için kullanılır ve kaldırım kenarı geri dönüşüm programlarının çoğunda kabul edilir. Peki neden cam geri dönüşüm oranı (yüzde 34) alüminyum kutuların yarısı (yüzde 67)? Kesinlikle yapacak işimiz var.

Neden Cam Şişeler ve Kavanozlar Geri Dönüştürülmeli?

  • Cam şişeler, en hızlı geri dönüştürülmüş paketleme sürecini temsil eder, çünkü bir şişe geri dönüştürülebilir ve 30 gün içinde mağaza raflarına geri konulabilir.
  • Zamanla kalitesini kaybeden çoğu malzemenin aksine cam, saflık kaybı olmadan sonsuza kadar geri dönüştürülebilir.
  • Cam şişeler, son 30 yılda ağırlıkça yüzde 40 oranında düşmüş olsa da, bir çöp sahasına düşerlerse hala en ağır ambalaj biçimini temsil ediyorlar.

Cam Şişe ve Kavanoz Geri Dönüşüm Hazırlığı

  1. Kırık camların geri dönüşümü için bir pazar olmadığı için cam şişeleri kırmamak için elinizden geleni yapın.
  2. Etiketi / folyoyu açık bırakabilirsiniz, ancak birçok geri dönüşümcü sizden metal kapakları ayırmanızı isteyecektir. Bu kısmen tüm sıvıların uzaklaştırılmasını sağlamak içindir. Tüm şarap mantarlarını çıkarın.
  3. Bir bira şişesindeki limon dilimi veya şarap şişesindeki mantar parçaları gibi şişedeki sıvı olmayan maddeler için endişelenmeyin.
  4. Pyrex, cam eşyalar, pencereler ve aynalar gibi cam geri dönüşümünüzden kap olmayan tüm malzemeleri çıkarın. Bu cam ürünler kaplarla geri dönüştürülemez.
Kaldırım kenarı geri dönüşüm programımda cam şişeleri ve kavanozları geri dönüştürebilir miyim?

Çoğu büyük şehir, kaldırım kenarı geri dönüşüm programlarında camı kabul eder, ancak yerel olarak kabul edildiğinizi doğrulamak isteyeceksiniz. 
Ulaşım maliyetleri, kırılma riskleri ve düşük emtia değeri nedeniyle bazı topluluklar camı kabul etmemeyi tercih ediyor.

Şişenin veya kavanozun şekli geri dönüştürülebilirliğini etkiliyor mu?

Hayır, şişeler ve kavanozlar şekli ne olursa olsun geri dönüştürülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir