Blog

Almanya’da Geri Dönüşüm Hakkında Her Şey

Almanya büyüyen çöp yığınlarına karşı mücadelesinde çok başarılı oldu. Peki bu sizin için ne anlama geliyor?

Geri dönüşüm, Almanya’nın çevre için küresel savaşa katkısıdır ve ülke, büyüyen çöp yığınlarına karşı mücadelesinde çok başarılı olmuştur. Ancak geri dönüşüm konusu, ülkeye yeni gelen herhangi bir kişi için göz korkutucu bir konu olabilir.

İyi haber şu ki, uyulması gereken bazı kolay kurallar var. Yakında bir geri dönüşüm uzmanı gibi ön kapınızdaki çöp kutularını idare edebileceksiniz.

Almanya, yılda 30 milyon ton çöp üretiyor. Green Dot sistemi, ambalajı tam anlamıyla diyete sokan en başarılı geri dönüşüm girişimlerinden biri olmuştur. İşin püf noktası, üreticilerin ve perakendecilerin ürünler için bir “Yeşil Nokta” ödemesi gerektiğidir: ne kadar çok ambalaj varsa, ücret o kadar yüksek olur. Bu akıllı sistem, daha az kağıt, daha ince cam ve daha az metal kullanılmasına yol açarak daha az çöpün geri dönüştürülmesini sağladı. Net sonuç: her yıl normalden yaklaşık bir milyon ton daha az çöp gibi ciddi bir düşüş.

Bununla birlikte, bu programın başarısının büyük bir kısmı, çöplerin uygun şekilde sınıflandırılmasıdır. Ve dersin başladığı yer burasıdır.

Kolay şeyle başlayalım: cam. İade edilemeyen ve üzerine depozito veya ” Pfand ” ödemediğiniz her türlü şişe veya cam kavanoz , belirtilen cam kutulara aittir. Buna şarap şişeleri, reçel / konserve kavanozları, yağ şişeleri, meyve suyu şişeleri ve hatta banyo tuzu şişeleri dahildir. Seramik, porselen, aynalar ve şarap mantarları cam bidonlara ait değildir. Cam, renge göre sıralanır. Yeşil, kahverengi ve şeffaf cam yerleştirmek için farklı yuvalar vardır. Bu kutuları her mahallede bulacaksın. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey, geri dönüştürmemeniz gereken zamanlardır. Sessiz Zamanı Hatırlıyor musunuz? Bu, şişelerinizi geri dönüştürme zamanı değil, yoksa ellerinizde çok sinirli birkaç komşunuz olacak.

Almanya’da Geri Kazanımın Önemi

Karşılaşacağınız diğer kutular genellikle kapınızın önündedir ve renk kodludur; yeşil, mavi, sarı, kahverengi ve gri. Bazen çöp kutusunun tamamı söz konusu renktir, bazen sadece kapaktır. Kapağın rengi anahtardır. Tüm belediyelerin aynı sisteme sahip olmadığına dikkat etmek önemlidir. Örneğin kapınızın önünde kahverengi veya sarı bir çöp kutusu bulamayabilirsiniz. Ve kağıt muhtemelen mavi bir kutuya girecektir. Sarı bir bidonun olmadığı durumlarda, sıfır atık kutusu ev halkı plastik malzemeleri sarı bir plastik torbaya ( Gelb Sack ) koymak zorunda kalabilir . Bu torba daha sonra düzenli olarak planlanan zamanlarda toplanmak üzere dışarıya yerleştirilir. Çantalar bir topluluk içinde çeşitli yerlerden – yakındaki bir büfeden veya diğer mağazalardan alınabilir.

Kağıt aynı zamanda giriş seviyesi geri dönüşümdür: kağıt ve kartondan yapılan tüm ambalajlar, gazeteler, dergiler, atık kağıtlar, kağıt poşetler vb. (Fikriniz var mı?) Mavi kutulara aittir. Ancak dokular buraya ait değil. İşlerin şemasında yerlerini bulmak için okumaya devam edin. Evinizde mavi bir çöp kutusu yoksa, mahallenizde mutlaka bir tane bulacaksınız. Kutuları çöp kutusuna koymadan önce düzleştirmeniz ve kutunun içindeki plastik ambalajları değil, yalnızca kutuyu attığınızdan emin olmanız gerekir.

Şimdi daha ileri seviyeye geçme zamanı: Sarı Kutular ve Yeşil Nokta. Teneke kutular, plastik, polistiren, alüminyum, teneke ve karışım malzemelerden yapılmış içecek kartonları gibi “kompozit” malzemeler sarı bidona veya sarı poşetlere konulmalıdır. Burada boş sprey kutularına da izin verilir. Fırınlanmış fasulye tenekesinin içindeki yoğurt kabı gibi iç içe bir şey koymamalısınız. Ve son olarak, son işlem için bir fikir verin: bu şeyler elle sıralanır. Kutulara atılmadan önce teneke ve bardakların durulanması için nazik bir talepte bulunuldu. Ovmaya gerek yok, sadece hafif bir durulama.

Şimdi Almanya’da üretilen toplam çöpün neredeyse yüzde 50’sini oluşturan “diğer şeyler” ve biyolojik atıklar kaldı. Biyo şeyler, iyi bir bahçıvanın arka bahçesindeki kompost yığınına yönelik herhangi bir şeydir. Buna mutfak artıkları, kabuklar, artık yiyecekler, kahve filtreleri, çay poşetleri ve bahçe atıkları dahildir. Bir evde yaşıyorsanız, muhtemelen bunun için ayrı bir kahverengi çöp kutunuz olacaktır. Biyolojik geri dönüşümün nihai sonucu, ya yakalanan ve kullanılan doğal fermente edici gazlar yoluyla enerji ya da bahçe kompostudur. Bu yüzden, bazen biraz kokulu da olsa, geri dönüştürülmesi iyi şeylerdir. Ancak kahverengi kutular, yaz aylarında çok düzenli olarak boşaltılıyor. Yine de çöp kutusunu mutfak pencerenizden uzak tutun!

Ayrı bir kahverengi çöp kutusuna sahip olacak kadar şanslı değilseniz ve kendi kompost yığınınızı yapmak istemiyorsanız, biyolojik malzemeleri ev çöp kutunuza, gri olana atmanıza izin verilir. Bu çöp kutusu, nihayet “neredeyse geri kalanın” da kaderidir. Buna kül, sigara izmariti, saç fırçası ve kızartma tavası gibi eski ev eşyaları, tekstiller ve naylon çoraplar, bebek bezleri / çocuk bezleri, mendiller, diğer kişisel hijyen malzemeleri, aşırı kirli kağıtlar vb. Dahildir. Gri kutulardaki her şey yakılacaktır.

Geri dönüşüm teknik bilgisinin bu çok gelişmiş bölümünde, gerçekten “geri kalanlar”, yani başka hiçbir yerde bulunmayan şeyler ile baş başa kalıyoruz. Flüoresan tüpler, piller ve asitler, hala boya içeren teneke kutular, tiner, yapıştırıcılar, aşındırıcılar, dezenfektanlar, böcek öldürücüler ve benzerlerini içeren tehlikeli atık, tehlikeli atık olarak işlem görmelidir. Bu tür atıkları toplayan kamyonun ne zaman ve nerede olacağına dair yerel belediye meclinizden bir bildirim alacaksınız. Eşyalarını uygun şekilde imha etmeleri için siteye getirmen gerekiyor. Bu atık gri çöp kutusuna atılırsa, “gri” atıkların geri kalanıyla birlikte yanacak ve son derece zehirli gazlara neden olabilir.

Almanya’da Sıfır Atık Kutuları Nasıl Kullanılır?

Piller ayrı olarak imha edilir. Yerel alışveriş bölgenizde küçük bir çöp kutusu (küçük bir çöp kutusu gibi görünür) arayın. Kullanılmış pillerinizi uygun şekilde imha etmek için buraya bırakabilirsiniz. Sıfır atık kutuları ile geri dönüşüm hızlandırılır.

Hala atmak istediğiniz bir şeyle baş başa kaldıysanız (cennet korusun!) Ve ” Trödelmarkt ” / fleamarket’e ait olduğunu düşünmüyorsanız , belirli zamanlarda eşyalarınızı Sonstige’de dışarıya yerleştirme fırsatınız var – veya Sperrmüll (çeşitli eşyalar) toplanacak. Buna bir kanepe, kırık hi-fi, sandalyeler, inşaat malzemeleri vb. Dahil olabilir. İşin garibi, birçok ikinci el satıcı veya “koleksiyoncu” mahalleyi incelemek için dolaşırken, bunların çoğu çöplükte bitmiyor. atılmış şeyler. Büyük bir kısmı belediye minibüsleri gelmeden çok önce özel kamyonetlere yüklenir!

Çoğu şehirdeki atık bertaraf sisteminin bir başka yararlı özelliği de, çöplerinizi ve Spermüll’ü arabanızla taşıyabileceğiniz uzak bir alan olan Recyclinghof’tur. Mobilya, pil, elektrikli ve elektronik eşyalar, kağıt, plastik, teneke, cam, ahşap ve bahçe atıkları gibi eşyaların depolanması için konteynerlerle donatılmıştır. Oradaki personel sizi uygun çöp kutusuna yönlendirebilir.

Geri Dönüşüm Kovaları

Tüm bu sıralamanın kulağa biraz fazla gelebileceğini tartışmak yok. Seçeneklerden biri, olabildiğince fazla çöpü önlemektir. Kendinize bir sepet alın ve açık pazardan taze meyve ve sebze satın alın. Markete her gittiğinizde yeniden kullanabileceğiniz kağıt poşetler kullanıyorlar. Veya süpermarkette gevşek ürünler satın alın. Her yumurta satın aldığınızda yanınızda kendi yumurta kartonunuzu getirin. Gereksiz ambalajlara sahip ürünlerden kaçının. İade edilebilir ürün seçeneklerini kullanın ve yeniden doldurma sıfır atık kovaları paketleri kullanın. Kendinize bir pamuklu alışveriş çantası alın ve her alışverişinizde, mağazanın sağladığı (genellikle küçük bir ücret karşılığında) plastik taşıma çantalarını kullanmak yerine yanınızda getirin. Yiyecekleri yeniden kullanılabilir kaplara koyun. Üzerinde Yeşil Nokta bulunan olabildiğince çok ürün satın almaya çalışın, çünkü bu, üreticinin ambalajın geri dönüşümünü finanse etmeye yardımcı olduğu anlamına gelir.

ÜRÜNLER

Almanya’da Geri Dönüşüm Hakkında Her Şey
Almanya’da Geri Dönüşüm Hakkında Her Şey
Almanya’da Geri Dönüşüm Hakkında Her Şey

Artık neyi nereye koyacağınızı bildiğinize göre, kutuları toplamak için ne zaman sokağınıza koyacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bölgenizde çöplerin toplandığı belirli bir gün olacaktır. Bulmanız gereken tek şey, hangi çöp kutusunu atacağınızdır. Çöp toplama detaylarını içeren bir takvimi yerel kayıt ofisinizden veya topluluk haber bülteninden edinebilirsiniz. Alternatif olarak, komşularınız çöp kutularını açana kadar bekleyin ve haftanın rengine / renklerine bakın!

First World Recycling’in gerektirdiği ekstra çaba ve titizliğe rağmen, Alman geri dönüşüm sistemini gerçekten bulmayı başardığınızı bilmek bir gurur duygusu sağlıyor – özgeçmişiniz için bir şey, şüphesiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir