Blog

ABD’de Geri Dönüşüm

ABD’de geri dönüşüm bozuldu. 1960 yılında Amerikalılar günde 2,68 pound çöp ürettiler; 2017 yılına kadar ortalama 4,51 pound büyüdü . Ve birçok Amerikalı görev bilinciyle geri dönüşüm kutularına öğeleri koyarken, çoğu aslında geri dönüştürülmüyor. Bu gönderi nedenini açıklayacak ve olası çözümler hakkında konuşacaktır.

ABD’de geri dönüşüm neden işe yaramıyor?

Öğeler yanlış çöp kutusuna konduğunda veya kirli bir gıda kabı geri dönüşüm kutusuna girdiğinde çoğu geri dönüştürülebilir malzeme kontamine olur. Kirlenme, büyük malzeme partilerinin geri dönüştürülmesini önleyebilir. Diğer malzemeler belirli tesislerde işlenemez.

Dahası, toplanan plastik pipetler ve poşetler, yemek kapları, yoğurt ve paket servis kapları gibi birçok öğe genellikle geri dönüştürülemez. Genellikle yakılırlar, çöplüklerde biriktirilirler veya okyanusa sürüklenirler. Yakma bazen enerji üretmek için kullanılırken, atıktan enerji üretimi tesisleri geçmişte toksik emisyonlarla ilişkilendirilmiştir.

Çöplükler havaya karbondioksit, metan, uçucu organik bileşikler ve diğer tehlikeli kirleticiler yayar. Ve okyanuslarımız plastik atıklarda boğuluyor.

Çin yasağı

Çin, on yıllardır dünyadaki atılmış malzemelerin neredeyse yarısının geri dönüştürülmesini sağladı, çünkü üretim sektörü patlama yaşıyordu ve onu beslemek için bu malzemelere ihtiyaç duyuyordu. ABD 2016 yılında Çin’e 16 milyon ton plastik, kağıt ve metal ihraç etti. Gerçekte, bu karışık geri dönüştürülebilir maddelerin yüzde 30’u nihayetinde geri dönüştürülemeyen malzemelerle kirlendi, asla geri dönüştürülmedi ve Çin’in kırsal kesimlerini ve okyanuslarını kirletti. Her yıl tahmini 1,3 ila 1,5 milyon metrik ton plastik, Çin kıyıları açıklarındaki okyanusa doğru yol alıyor.

2018’de Çin’in Ulusal Kılıç politikası, yeni, daha katı saflık standartlarına uymayan çoğu plastik ve diğer malzemelerin ithalatını yasakladı. ABD daha sonra plastik atığını diğer ülkelere göndererek 2018’de 68.000 konteyneri Vietnam, Malezya ve Tayland’a gönderdi. Bu ülkeler daha sonra ithal plastik atıkları yasakladığında, ABD atıklarını Kamboçya, Bangladeş, Gana, Laos, Etiyopya’ya yönlendirdi. , Kenya ve Senegal – ucuz iş gücü ve gevşek çevre kuralları olan ülkeler. ABD hala yılda 1 milyon metrik tonun üzerinde plastik atığı yurtdışına, genellikle zaten bunalmış ülkelere gönderiyor. Uzmanlar, yurtdışında geri dönüştürülmesi amaçlanan plastiğin yüzde 20 ila 70’inin kullanılamaz olduğunu ve nihayetinde atılacağını tahmin ediyor . Bir çalışma Güneydoğu Asya’ya ihraç edilen plastik atığın kirli su, mahsul ölümü, yakma sonucu ortaya çıkan zehirli dumanlar nedeniyle solunum yolu hastalıkları ve organize suçla sonuçlandığını buldu.

Piyasa kaybolduğunda

Çin’in plastik pazarı – ve bazı karton, kağıt ve cam türleri – olmadan ABD geri dönüşüm endüstrisi altüst oldu.

Earth Institute’un Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Merkezi’nde Kentsel Sürdürülebilirlik ve Eşitlik Planlama Programı’nın direktörü Nilda Mesa, “Ekonomi zorlu” dedi. “Geri dönüştürülmüş malzeme için bir pazar yoksa, toplama ve nakliye maliyetlerini telafi etmek için malzemeleri satmaları gerektiğinden rakamlar bu tesisler ve şehirler için işe yaramaz ve o zaman bile bu genellikle yalnızca bir kısmı maliyetlerin.

Sonuç olarak, ABD işleme tesisleri ve belediyeleri ya geri dönüştürmek için daha fazla para ödemek ya da atığı atmak zorunda kaldılar. 2017’de, CT geri dönüştürülebilir ürünler satarak 95.000 dolar kazandı; 2018’de bunların kaldırılması için 700.000 $ ödemek zorunda kaldı. Bakersfield, CA, geri dönüştürülebilir maddelerinden ton başına 65 dolar kazanıyordu; 2018’den sonra onlardan kurtulmak için ton başına 25 dolar ödemek zorunda kaldı. Franklin, NH geri dönüştürülebilir malzemelerini ton başına 6 $ ‘a satmayı başardı; şimdi transfer istasyonu, malzemeyi geri dönüştürmek için ton başına 125 $ veya yakmak için ton başına 68 $ talep ediyor.

Daha fazla ödeyemeyen belediyeler geri dönüşüm programlarını kısmış durumda. 70’in üzerinde kaldırım kenarı geri dönüşümü sona erdi (ancak birkaçı halk protestolarının ardından eski haline getirildi) ve birçok bırakma yeri kapatıldı; bazı programlar konut sakinlerinin maliyetlerini artırırken, diğerleri hangi malzemeleri kabul edeceklerini sınırladı.

ABD’nin bugünkü geri dönüşüm durumu

ABD geri dönüşümü yıllardır Çin’e bağlı olduğundan, yerel geri dönüşüm altyapımız hiçbir zaman geliştirilmedi, bu nedenle pazar ortadan kalktığında geri dönüşümü gerçekleştirmenin ekonomik veya verimli bir yolu yoktu.

Columbia Üniversitesi’nde yardımcı profesör olan Stephanie Kersten-Johnston, “Sistemin şu anki yapılandırılma şekli, geri dönüşüm, okullar, polislik vb. Sürdürülebilirlik Yönetimi Yüksek Lisans Programı ve The Recycling Partnership’tekidöngüsel girişimlerin yöneticisi . “Özel yatırım olmadan, geri dönüşüm altyapısı yeterli olmayacaktır. Ek olarak, şu anda var olan basit matematik denklemini çözmemiz gerekiyor – çöplük için ucuz olduğunda, geri dönüşüm “işe yaramayacak”, bu yüzden çöp sahasının gerçekte ne olduğunu anlamaya başlamalıyız: atık israfı! “

Durumu daha karmaşık hale getirerek – ABD’de federal bir geri dönüşüm programı yok. Kersten-Johnston, “Geri dönüşüm kararı verme süreci şu anda ABD’de 20.000 topluluğun elinde ve bunların tümü geri dönüştürülüp dönüştürülmeyeceği ve neyin geri dönüştürüleceği konusunda kendi seçimlerini yapıyor,” dedi. “Pek çok farklı çıkarları olan birçok paydaş bu konu etrafında birleşiyor ve birbirimize karşı çalışmaktan paslanmaz sıfır atık kutusu kaçınmak için ortak zemin ve hedefler bulmamız gerekiyor. Bu, şirketlerin birlikte ilerleme kaydetmeye çalışmak için topluluklar, geri dönüştürücüler, nakliyeciler, üreticiler ve tüketicilerle bir araya geldiği anlamına geliyor. “

Gerçekte ne geri dönüştürülür?

EPA’ya göre , 2017’de Amerikalılar tarafından üretilen 267,8 milyon ton kentsel katı atıktan sadece 94,2 milyon ton geri dönüştürüldü veya kompostlandı.

Atılan kağıt ve kartonun yüzde altmış altısı geri dönüştürüldü, camın yüzde 27’si ve plastiklerin yüzde 8’i geri dönüştürüldü. Cam ve metal süresiz olarak geri dönüştürülebilir; kağıt, “yeni” kağıt haline getirilemeyecek kadar bozulmadan önce beş ila yedi kez geri dönüştürülebilir; plastik yalnızca bir veya iki kez geri dönüştürülebilir – ve genellikle bir gıda kabına dönüştürülemez – çünkü polimerler geri dönüşüm sürecinde bozulur.

Tüm geri dönüştürülebilir malzemelerin aynı hazneye yerleştirildiği tek akışlı geri dönüşüm, tüketiciler için geri dönüşümü kolaylaştırdı, ancak malzemenin yaklaşık dörtte birinin kirlenmesine neden oldu.

Plastik geri dönüşümü en büyük zorluktur çünkü plastik genellikle diğer malzemelerle kirlenir ve tüketim malları şirketleri, işlenmemiş plastik kadar saf olmadığı sürece geri dönüştürülmüş plastik satın alma konusunda isteksizdir.

Plastik üreten ve satan şirketler, plastik kirliliği sorununun cevabının geri dönüşüm olduğu fikrini öne sürseler de, geri dönüştürülenden altı kat daha fazla plastik atık yakılıyor. Kentsel katı atıkları toplayan ve işleyen bir şirket olan Recology’nin CEO’su, 2018 tarihli bir yazısında şöyle yazdı: “Basit gerçek şu ki, çok fazla plastik var ve çok fazla farklı türde plastik üretiliyor; ve malzeme için çok az uygulanabilir son pazar var. ” Dahası, doğal gaz bolluğu ve bunun sonucunda ABD petrokimya üretimindeki patlama nedeniyle , işlenmemiş plastik artık geri dönüşüm çöp kutusu plastikten daha ucuz.

Yakın tarihli bir Greenpeace raporu , bazı PET (# 1) ve HDPE (# 2) plastik şişelerin bugün ABD’de gerçekten geri dönüştürülebilir olan tek plastik türü olduğunu buldu; ve yine de sadece yüzde 29 Geri dönüşüm için toplanan PET şişelerin sadece yüzde 21’i kontaminasyon nedeniyle aslında geri dönüştürülmüş malzemeler haline getiriliyor. Çin, çoğunlukla yakıt için yakılan 3 ila 7 numaralı plastikleri kabul ediyordu. Bugün # 3 – # 7 plastikler ABD’de toplanabilir, ancak tipik olarak geri dönüştürülmezler; genellikle yakılırlar, çöplüklere gömülürler veya ihraç edilirler. Aslında Greenpeace, Nestle, Walmart, Proctor & Gamble ve Unilever gibi şirketlerden, # 3 – # 7 plastiklerle üretilen ürünlerini “geri dönüştürülebilir” olarak etiketlemelerini veya yanlış etiketleme için Federal Ticaret Komisyonu’na şikayette bulunmalarını istiyor.

Mesa’ya göre gıda atıkları tonaj olarak en önemli atık kaynağıdır. “Kuzey Avrupa’daki bazı şehirler ve ülkeler organik atıkları enerji kaynağı olarak kullanma konusunda başarılı oldu. Ve ABD’de enerji tesislerine atık atılırken, geçmişte bu tesislerden bazılarının savunmasız nüfuslara yakın konumlandırıldığı bir geçmiş var ”dedi. “Teknoloji (hava kirliliği önlemleri dahil) ilerlemiş olsa da, yine de soruları gündeme getiriyor. Ancak, teknoloji ilerledikçe ve ABD şehirlerinde yeşil enerji arayışı arttıkça, bu gelecekte şehirler ve bölgeler için daha çekici bir seçenek haline gelebilir. “

Çözümler neler?

Yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş malzemeler için küresel pazar aslında büyümektedir. E-ticaretteki büyüme ve paketleme ihtiyacı nedeniyle, kağıt ve karton için küresel talebin yılda yüzde 1,2 artması bekleniyor; geri dönüştürülmüş kağıt bu talebi karşılamak için gerekli olacaktır.

Küresel plastik geri dönüşüm pazarının bugün ile 2024 arasında 14,74 milyar dolar büyüyeceği tahmin ediliyor . Sonuç olarak şirketler, geri dönüştürülmüş plastiğin kalitesini artırmanın yanı sıra ürettikleri plastik ürünlere dahil etmeye çalışıyor. Plastik atıklar, özellikle PET ve HDPE, ambalaj, bina ve inşaat, elektronik, otomotiv, mobilya, tekstil ve daha pek çok alanda sıfır atık kutusu ile geri dönüştürülüyor.

ABD’de geri dönüşümü düzeltmenin anahtarı iç pazarı geliştirmektir. Bu, malzemeleri ayırmak ve geri kazanmak için teknolojiyi geliştirmek, ürünlere daha fazla geri dönüştürülmüş malzeme eklemek, bu ürünleri piyasaya sürmek ve bunlar için talep oluşturmak anlamına gelir.

Mesa, “İşe yarayan şey,” dedi, “kurumların ve şehirlerin satın almaları için geri dönüştürülmüş içeriğin bir yüzdesine ihtiyaç duymaları, örneğin, inşaat malzemelerinde yüzde 100 geri dönüştürülmüş kağıt veya geri dönüştürülmüş malzemeler … Geri dönüştürülmüş içerik talebinde artış veya yeniden kullanılan içerik, düzenlemelerdeki ve satın alma taahhütlerindeki değişiklikler ve bunların uygulanmasından kaynaklanabilir. ” Bir başka etkili önlem, kurumların veya hükümetlerin inşaat ve yıkım enkazlarının bertaraf edilmesini sınırlaması, bunun yerine geri dönüşümü teşvik etmesidir. Mesa, “Her ikisi de daha sonra yeniden kullanılan ve geri dönüştürülmüş malzemeler için pazarların ve bunları işleyebilen tesislerin büyümesine izin veren istikrarlı bir sistem kurdu” dedi.

Geri dönüşüm işleyicileri, malzemelerini satabilecekleri bir pazara sahipse, kirlenmeyi en aza indirmek için malzemeleri sıralayabilen daha iyi ekipmana yatırım yapmaya motive olacaklar ve geri dönüşüm programlarını genişletmek ekonomik açıdan mantıklı olacaktır.

En iyi uygulamalar

İşte geri dönüşümün nispeten iyi işlediği bazı yerler.

2020 için sıfır atık hedefi belirleyen San Francisco , atıklarının yüzde 80’ini çöplüklerden uzak tutuyor. Şehir, sakinlerin ve şirketlerin atıklarını, geri dönüştürülebilir malzemeler için mavi kutular, kompostlar için yeşil (şehir gıda atıklarının yüzde 80’ini yönlendiriyor) ve düzenli depolama için tasarlanan malzemeler için siyah kullanarak üç dereye ayırmasını gerektiriyor. Gıda satıcıları gübrelenebilir veya geri dönüştürülebilir kaplar kullanmalı ve San Francisco’daki her etkinlik, geri dönüşüm ve gübreleme sunmalıdır. 1 Temmuz’dan itibaren mağazalar, paket ve teslimat için çantalar dahil olmak üzere ödeme çantaları için 25 sent talep edecek.

Los Angeles , 2025 yılına kadar yüzde 90’ını geri dönüştürmek amacıyla atıklarının neredeyse yüzde 80’ini geri dönüştürüyor. Restoranlar yiyecek atıklarını kompost hale getirmek zorunda ve şirketler, ne kadar geri dönüştürdüklerine bağlı olarak vergilerinde mola veriyorlar. Ayrıca, “Rethink LA” adlı bir girişim, sakinlerin geri dönüşüm ve kompostlamanın önemini anlamalarına yardımcı oluyor.

In Austin bu yıl ederek atık aktarma yüzde 75’i hedeflediğini, tüm özellikleri geri dönüşüm sıfır atık kovaları ve kiracı ve çalışanlara kompost sağlamalıdır. Büyük inşaat projeleri enkazlarının en az yarısını yeniden kullanmalı veya geri dönüştürmelidir.

Almanya , farklı renkli camlar ve diğer ürünler için farklı renkli kutular sağlayarak çöpünün yüzde 56’sını geri dönüştürüyor. Ülke, Yeşil Nokta geri dönüşüm sistemini kullanıyor: Ambalaj malzemesinin üzerine yeşil bir nokta konulduğunda, üreticinin toplama ve geri dönüşüm maliyetine katkıda bulunduğunu gösterir. Bu üreticiler, ambalajlarının alınması, ayrıştırılması ve geri dönüştürülmesi için bir atık toplama şirketine ağırlık üzerinden hesaplanan bir lisans ücreti öderler.

Güney Kore , gıda atıklarının yüzde 95’i dahil olmak üzere çöplerinin yaklaşık yüzde 54’ünü geri dönüştürüyor. Ülke, tartılan organik atıklar için çöp kutuları sağlayarak gıda israfını önemli ölçüde azalttı – ne kadar ağır olurlarsa, o kadar çok sakin ücretlendirilir. Geri dönüştürülebilir malzemeler ücretsiz olarak toplanır, ancak diğer çöplerin bertarafı için ağırlığına göre belirlenen bir ücret vardır.

İyi geri dönüşüm oranlarına sahip diğer ülkeler Galler, İsviçre, Avusturya, Japonya ve Tayvan’dır. Japonya, sakinlerin eşyaları yıkamasını, etiketleri çıkarmasını ve kartonları katlamasını zorunlu kılar ve bireylerin sorumlu tutulabilmesi için atıkların etiketlenmesi gerekir.

İşe yarayan stratejiler

Eğitim

Geri dönüştürülebilir maddelerin kirlenmesini ve geri dönüştürülebilir öğelerin atık depolama alanlarına akışını en aza indirmek, tüketici bilincini gerektirir. Topluluk etkinlikleri, kampanyaları ve broşürleri, sakinleri yeniden kullanım, geri dönüştürme ve kompostlamanın önemi ve kendi topluluklarında nasıl düzgün şekilde geri dönüştürüleceği konusunda eğitmek için gereklidir. Hangi öğelerin gerçekte geri dönüştürülebilir olduğunu ve hangilerinin olmadığını anlamaları gerekir.

Teşvikler ve cezalar

Bunlar, geri dönüşümü ve atık azaltmayı teşvik etmek için kullanılabilir. Örneğin, konut sakinleri ve şirketler, daha fazlasını atmak için daha fazla ödeme yapmak zorunda kalırlarsa, atıkları azaltmaya teşvik edilebilir. Ek ödemeler veya bir sözleşmenin uzatılması, atık yüklenicilerini daha fazla atığı yönlendirmeye teşvik edebilir.

Genişletilmiş üretici sorumluluğu (EPR), ürünleri üreten şirketlerin – mali ya da fiziksel olarak – yaşamlarının sonunda yönetimi ve elden çıkarılmasından sorumlu olmasını gerektirir. Şirketler bunu, ürünleri geri dönüştürerek veya yeniden kullanarak, geri satın alarak yapabilir veya atık yönetimi ile ilgilenmesi için üçüncü bir şahıs kiralayabilir. EPR, mali yükü yerel yönetimlerden üreticilere kaydırır ve bu da şirketleri daha sürdürülebilir ürünler tasarlama ve üretme konusunda motive eder. AB, 1994’ten beri ambalaj konusunda bir EPR programına sahiptir.

Sierra Club’a göre, plastik, metal veya cam olsun, tüm tek kullanımlık içecek şişelerinde iade edilebilir bir depozito tahsil eden konteyner depozito yasaları veya “şişe faturaları” , “geri dönüşümü artırmanın en etkili tek yolu”. On eyaletin zaten şişe faturası var ve altı eyalet daha bunları düşünüyor. Metal sıfır atık geri dönüşüm kutuları ile atıkları biriktirilir.

Yenilikçilik

Pek çok şirket, plastiği yeniden kullanım için orijinal bileşenlerine dönüştürmek için kimyasallar veya yüksek ısı kullanan kimyasal geri dönüşümden, geri dönüşümü daha basit hale getirmenin yeni yollarına kadar, atıklarla başa çıkmanın daha iyi yollarını bulmaya çalışıyor.

Şimdiye kadar, dünyadaki en yaygın ikinci plastik olmasına rağmen, polipropilenin yalnızca yüzde biri geri dönüştürüldü. Çoğunlukla banklar veya araba parçaları gibi siyah veya gri ürünlere dönüştürülmüştür, ancak bir kez saflaştırıldıktan sonra çok daha fazla uygulama potansiyeline sahiptir.

Loop  , tüketici ürünleri için yeniden kullanılabilir ve iade edilebilir ambalajlar oluşturur. Loop mağazasındaki ürünler, alıcılara depozito ödedikleri kaplarda gönderilir; kaplar yeniden kullanılabilir nakliye kutusunda Döngü’ye iade edildiğinde, alıcılar tam bir geri ödeme alır. Carrefour marketleri Fransa’da Loop kullanıyor ve ABD’deki Kroger’s ve Walgreen yakında oturum açacak.

Ne yapabilirsin

Kersten-Johnson, “Küçük bir malzeme alt kümesini geri dönüştürmek her zaman ekonomik açıdan mantıklı olacaktır, bu da daha geniş atıklarımızı çözmek için tek başımıza geri dönüşümün ötesine bakmamız gerektiği anlamına gelir” dedi. “Tüketimimizi en başta azaltmamızı ve mümkün olan yerlerde malzemeleri yeniden kullanmamızı sağlayan yeni iş modellerinden yararlanmamız gerekiyor. Bu, kiralama veya hizmet modelleri gibi şeyleri içerebilir. Ancak bu tür çözümleri ölçeklendirmeye çalışırken gözlerimizi geri dönüşümden alamıyoruz. “

 • Hangi geri dönüşüm simgelerinin hangi plastik türlerine karşılık geldiğini öğrenin, böylece neyin geri dönüştürülebilir olduğunu bilirsiniz
 • Topluluğunuzun hangi öğeleri ve malzemeleri geri dönüştürdüğünü anlayın
 • Elinizin altında bir geri dönüşüm kutusu bulundurun
 • Geri dönüştürmeden önce şişeleri, tenekeleri ve yiyecek kaplarını durulayın
 • Geri dönüştürülmüş ürünler veya geri dönüştürülmüş malzeme içeren öğeler satın alın
 • Ürünleri plastik kaplarda değil kavanozlarda satın alın ve saklayın
 • Mümkün olan en büyük bedeni satın alın ve evde paylaştırın
 • Çiftçi pazarları ve toplu gıda reyonlarında alışveriş yapın
 • Ürünü yeniden kullanılabilir ürün poşetlerinde saklayın
 • Sıfır atık kutuları ile geri dönüşüm yapılabilir
 • Tek kullanımlık ürünler satın almayın
 • Temsilcilerinizi atık azaltıcı mevzuatı uygulamaya davet edin

Çin’in dünyanın kontamine malzemelerini kabul etmeyi bırakma kararı, nihayetinde ABD geri dönüşüm endüstrisi için bir nimet olabilir. Bir CNBC raporunda , Kapalı Döngü Ortakları CEO’su Ron Gönen, “Uzun vadede bu büyük bir fayda olacak çünkü endüstriyi çok daha verimli olmaya zorlayacak ve çok daha yüksek kaliteli bir ürün üretecek. aslında yerli üretim tedarik zincirlerinde kullanılabilecek. ” Rapora göre ABD, malzemeleri geri kazandıran yeni ve yenilenmiş tesislere 4,4 milyar doların üzerinde yatırım yaptı; bu iyileştirmeler, karışık akışlardan gelen malzemeyle başa çıkmak için robotik ve optik sıralama gibi gelişmiş teknolojileri içerir. Gönen, “Herkesi verimliliğe, ürün tasarımına ve malzemenin yeniden kullanımına odaklanmaya zorluyor” dedi.

ÜRÜNLER

ABD’de Geri Dönüşüm
ABD’de Geri Dönüşüm
ABD’de Geri Dönüşüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir