Blog

Geri Dönüşümün Faydaları

2050’ye Kadar Gerçek Olabilecek Fütüristik Geri Dönüşüm Fikirleri

Geri dönüşüm endüstrisi on yıllar boyunca çok fazla değişiklik gördü. 1800’lerin sonlarında, erkekler bir evden diğerine yıpranmış giysiler arıyorlardı. Neden? Şirketler “paçavraları” kağıda dönüştürmek için satın aldı ve bu paçavraları toplamak için adamlar tuttu. Bu sadece bir başlangıçtı. Her on yılda bir geri dönüşüm gelişiyor. Bundan 10, 20 veya 30 yıl sonra nerede olacak?

 Geri Dönüşüm Dünyasındaki Gelişmeler

 İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında geri dönüşüm ısındı. Hurda bezler, yırtık naylonlar, kağıt, metal, yemeklik yağlar ve kauçuklar toplandı ve yeniden kullanılabilmeleri için bağışlandı. 1960 ve 1970’lere hızlı ilerleyin. Endişeler uzun zamandır savaş çabalarından kaynaklanıyordu. Bazıları çevreye verilen zarar konusunda endişelenmeye başladı. NYC gibi büyük şehirlerde geri dönüşüm programları ortaya çıkmaya başladı. 1980 itibariyle, ülkedeki belediye atıklarının% 10’u geri dönüştürülüyordu.

 Büyüme olumlu bir eğilim olsa da, 2017 yılına kadar atığın yalnızca% 35’i geri dönüştürülüyordu. Daha yapılacak çok iş var. Bu arada, üretilen atık miktarı artmaya devam ediyor. Amerikan Kimya Konseyi’ne göre, 2017 yılında 35 milyon tondan fazla plastik üretildi. Bunların çoğu, kullanılmak üzere tasarlanmış ve hemen atılacak şekilde tasarlanmış tek kullanımlık plastik. Geri dönüşüm olmasaydı, bu plastik parçaların tümü, bozulmaları için yüzlerce yıl süren çöplüklerde son bulurdu.

Geri dönüşüm değişiyor. Değişmesi gerekiyor. Öğrenciler, geri dönüşümü zor olan öğeleri geri dönüştürmenin yollarını bulmaya zorlanıyor. Bilim adamları, geri dönüşüm için yeni ve etkili yollar üzerinde çalışıyorlar. Önümüzdeki 30 yıl içinde gerçek olabilecek bu fütüristik geri dönüşüm fikirlerine göz atın.

 Geleceğimiz Olan Geri Dönüşüm Fikirleri

 XPRIZE, insanlığa yardımcı olan sorunları çözmek için teknolojiyi kullanmaya adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bunu, insanlara ve çevreye yardım etmenin benzersiz yollarını ortaya çıkaran halka açık yarışmalara ev sahipliği yaparak yapıyorlar. Yarışmalardan bazıları okul çağındaki çocuklar ve gençler içindir. Diğerleri yetişkinler içindir. En iyi geri dönüşüm fikirlerinden bazıları XPRIZE yarışmalarından ve diğer kar amacı gütmeyen ve şirket yarışmalarından geldi.

# 1 – Bakteri Dağılımı

 Bakteriler pek çok şey yapabilir. Bakteriler vücudunuzda bağırsak sağlığına yardımcı olur, ancak aynı zamanda bir yarada enfeksiyona da neden olabilirler. Kanada’daki bir öğrenci grubu, bakterileri sindirip plastik postaları, ambalajları ve alışveriş poşetlerini parçalamanın bir yolunu buldu. Bakteriler dört ay gibi kısa bir sürede polietileni CO2 ve biyokütle gübrelerine dönüştürür.

 # 2 – Biyobozunur Gıda Güvenliği Ambalajı

 Ortaya çıkan en zarif icatlardan biri, IndieBio’nun biyolojik olarak parçalanabilen ve çok ısındığında renk değiştiren bir gıda ambalajıdır. Renk değişimi, insanları öğenin içindeki yiyeceklerin bozulma riski konusunda uyarır. Çöp sahasına gitmeyecek ve gıda zehirlenmesini önleyen bir yiyecek ambalajınız var. Bu bir kazan-kazan.

 Nasıl çalışacak? Biraz tavuk satın aldığınızı ve trafik sıkışıklığına takıldığınızı varsayalım. Eve gidiyorsunuz ve soğutulmuş poşetin tavuğu yeterince soğuk tutup tutmadığından emin değilsiniz. Sarma size söyleyecektir. Renk değişirse, kötüdür. Olmadıysa, yemek hala güvenlidir. Ambalajla işiniz bittiğinde, doğrudan kompost yığınınıza gidebilir.

 # 3 – Ucuz, Etkili İzolasyon

 Bazı şirketler, duvarlar ve tavanlar için yalıtım oluşturmak için geri dönüştürülmüş kot ve kot kullanıyor. Bir grup Florida öğrencisi, daha da iyi olan yeni bir plan yaptı. Boş bir patates cipsi poşetinin tamamen ayrışması 80 yıldan fazla sürdüğü tahmin ediliyor. Bu öğrenciler düzinelerce temizlenmiş, boşaltılmış patates cipsi poşetini parçaladı ve uzun ömürlü, etkili bir yalıtım haline getirdi. Testler sadece yalıtımın etkili olduğunu bulmakla kalmadı, aynı zamanda geleneksel yalıtım ürünlerinden çok daha ucuz ve torbaları doğru genişlikte kesebilen bir öğütücü alıyor.

 # 4 – Gıda Hurdası İşleme Hayvan Gıdasına Dönüştü

 Çin, restoranlardan yiyecek artıklarını tüketmek için belirli bir sinek türünün larvasını kullanıyor. 2,5 kilo kara asker sineğinin larvası saatte bir kilodan fazla yiyecek atığını yiyebilir. Bu larvalar daha sonra kümes hayvanları, balıklar, kaplumbağalar ve hatta maceracı insanlar için yiyecek haline gelir.

 # 5 – Evde Metan Üretimi

 Ya geri dönüştürmek için ödediğiniz ya da çöp kutusuna attığınız yiyecek artıklarını ısıtma yakıtı haline getirebilseydiniz? Bir su ısıtıcısı, pişirme cihazı, giysi kurutucu ve HVAC sisteminin yiyemeyeceğiniz yiyecek artıklarını kapattığını hayal edebiliyor musunuz? Beşinci ve altıncı sınıflardan oluşan bir grup, gıda artıklarını parçalamaya ve komposta dönüşürken ürettikleri metan gazını yakalamaya yardımcı olan bir cihaz geliştirdi.

 # 6 – Plastik ve Kauçuk Yollar

 Bazı bölgelerde, asfalt yerine değilmiş kauçuk lastikler test edildi. Arizona, yol gürültüsünü kesip kesmediğini görmek için üç yıllık bir kauçuk asfalt denemesi yapmaya karar verdi. Çalışma, asfalt kauçuğun yol gürültüsünü 12 desibele kadar azalttığını buldu. Günümüzde kauçuk asfalt, Arizona, California, Güney Carolina, Teksas ve Washington dahil olmak üzere birçok eyalette yollarda.

 Bu, öğütülmüş plastiğin de kullanılabileceği fikrine yol açtı. 2020’de Kaliforniya, Oroville yakınlarındaki bir otoyolun asfaltlama bölümlerini bitirdi. Kaldırımın her kilometresinde 150.000’den fazla plastik su şişesi kullanıldı. Orijinal yol yüzeyi, yolu asfaltlamakla sonuçlanan aynı makine tarafından kaldırıldı. Eski yüzeyi kaldırıp taşlarken plastik şişe parçaları ile karıştırır. Bitümle (petrol arıtmasından kaynaklanan çamur) karıştırıldıktan sonra, yolun yüzeyini yeniden kaplamak için kullanılır.

 Yalnızca plastik şişeler geri dönüştürülmekle kalmıyor, aynı zamanda süreç mevcut yol yüzeyini de yeniden kullanıyor. Yol yüzeyleri dayanırsa, bu testler için sonraki iklimler olabilir. Yakında, ABD’deki tüm yollar kauçuk veya plastik asfalt içerebilir.

 # 7 – Robotik Çöp Sıralama

 Size bir öğenin geri dönüştürülebilir olup olmadığını söyleyen bir çöp kutusu hayal edebiliyor musunuz? Bazı California ortaokul öğrencilerinin tamamladığı bir projeyle mümkün. Bir öğenin resmini çeken ve bunun bir gıda hurdası, geri dönüştürülebilir ürün veya çöp olup olmadığını belirleyen bir Raspberry Pi robotu buldular. # 7 plastiğin çöp kutusuna mı yoksa geri dönüşüm kutusuna mı atılacağına karar vermek için uğraşmak yerine, robot size yardım ediyor. Bunun nereye gidebileceğini düşünürseniz, bu inanılmaz bir düşünce.

 Sonunda evinizin içinde veya dışında birden fazla çöp kutusu kurabilir ve eşyanızı bir yuvaya koyabilir, sıfır atık robotun nereye gideceğine karar vermesine izin verebilir ve bu eşyanın düşmesi için doğru kapıyı açabilirsiniz.

8 – Strafor Su Filtreleri

 Strafor, geri dönüştürülemeyen bir plastik türüdür. Çoğu semtte, talimatlar onu çöpe atmak şeklindedir. Koruyucu strafor ambalajda gelen çok sayıda küçük cihaz ve elektronik cihazla birlikte, birçoğu çöplükte sonuçlanıyor. Sekizinci sınıf öğrencilerinden oluşan bir ekip, Straforu ısıtmanın ve onu aktif karbona dönüştürmenin bir yolunu buldu. Sıfır atık kutuları Bu aktif karbon, ev su arıtma sistemleri ve su sürahileri için su filtrelerinde kullanılabilir.

 # 9 – Sıfır Atık Depoları

 Atık olmayan bir mağazada alışveriş yaptığınızı hayal edin. Gıdaları yeniden kullanamayacağınız, geri dönüştüremeyeceğiniz veya kompostlayamayacağınız paketlerde almazsınız. Tahıllar, unlar, şeker ve diğer ürünleri toplu olarak satın alıyorsunuz. Tartılan kabınızı doldurun ve eve getirin. Boş olduğunda tekrar doldurun.

 Et satın aldığınızda, onları strafor tepsiler ve plastik ambalajlarla satın almıyorsunuz. Etler gübrelenebilir kağıtta. Kutulanması gereken ürünler, kolayca parçalanan kutularda gelir. Parlak bir karton kutu içinde plastik bir poşet içinde olan bir kek karışımı elde etmek yerine, kek karışımı kompostlanabilir bir kağıt torba içinde gelir.

 Bira ve sodalar, dikilip çimen veya çiçeğe dönüştürülebilen halkalar halinde bir arada tutulur. Diğerleri kompostlanabilir ve balıklara veya diğer suda yaşayan canlılara zarar vermeyen besinler içerir. Geri dönüştürülmüş tente, kanvas veya diğer kumaşlardan yapılmış çantaları yeniden kullanırsınız. Satın aldığınız her şey gübrelenebilir veya yeniden kullanılabilir olacak ve çöplüklere bırakılmayacaktır.

 Üzerinize düşeni yapmaya devam edin. Plastik, kağıt, ahşap ve kumaş öğelerinizi olabildiğince geri dönüştürün ve yeniden kullanın. Öğeleri atmanız gerekiyorsa, Recycling Nation, kullanılmış lastiklerden et artıklarına kadar her şeyi geri dönüştürmenin doğru yolunu bulmanıza yardımcı olabilir. Başlamak için geri dönüşüm uygulamamızı indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir